X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wiele zależy od zaangażowania w sprawę instytucji międzynarodowych". Rogacin o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 19:05
- Mamy do czynienia ze zorganizowaną i nadzorowaną przez białoruskie służby wojskowe akcją przerzucania migrantów. Dość łatwo może dojść do incydentu zbrojnego - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Rogacin z "Polska Metropolia Warszawska" (Polska Press Grupa). Gościem audycji był też Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".
Migranci są pod stałym i ścisłym nadzorem białoruskich służb
Migranci są pod stałym i ścisłym nadzorem białoruskich służbFoto: twitter.com/@terytorialsi

Budowa stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej rozpocznie się jeszcze w grudniu - potwierdził minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Między innymi o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej rozmawiali goście PR24. Zdaniem Jakuba Majmurka są wątpliwości co do skuteczności zapory.

- Ona nie rozwiąże sporu, który mamy dzisiaj. Rozwiąże go dyplomacja, na tym bym się skupił. Jest też pytanie o to, co w sytuacji, gdy uda się wymusić na Łukaszence, by nie grał migrantami? Czy wtedy owa zapora będzie potrzebna? Wszelkie debaty na temat tego były zakrzykiwane przez partię rządzącą - powiedział publicysta.

"Konstrukcje wzmagają przemyt"

Przypomniał jednocześnie, że np. mur na granicy USA i Meksyku pokazał, iż wszelkie tego typu konstrukcje wzmagają przemyt, wymuszają profesjonalizację tego typu procederu, wejście bardziej brutalnych grup przestępczych. Nie jest to, w opinii Jakuba Majmurka, rozwiązanie, które - patrząc z dłuższej perspektywy - posłuży Polsce.


Rau PAP-1200.jpg
"Decyzja zapadła". Szef MSZ o sankcjach wobec Białorusi

W MSWiA odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu koordynującego budowę zapory. Członkowie zespołu ustalili, że konstrukcja zostanie wzniesiona na odcinku 180 kilometrów, będzie miała 5,5 metra wysokości. W prace zostanie zaangażowanych kilka dużych firm, które mają pracować przez 24 godziny na dobę, w systemie trójzmianowym. Budowa powinna ruszyć w drugiej połowie grudnia i potrwać 180 dni.

- Jeśli będzie ona budowana w takim tempie, to ma szanse powstać dość szybko, natomiast zapora nie rozwiąże problemu. Przypomnę, że Hiszpania już 20 lat temu je budowała, też były forsowane, mimo iż były bardzo wysokie i strzeżone. Na pewno zapora nie sprawi też, że będzie można nagle usunąć stamtąd żołnierzy, wręcz przeciwnie - zauważył Wojciech Rogacin.

"Wiele zależy od dyplomacji"

Mówiąc o tym, jak długo może trwać konflikt na granicy polsko-białoruskiej, podkreślił, że wiele zależy od dyplomacji i angażowania w tę sprawę instytucji międzynarodowych, w tym z USA, po to, by wywierać nacisk głównie na Rosję, bo to ona odpowiedzialna jest za działania Aleksandra Łukaszenki. Publicysta zauważył też, że Kremlowi zależy, by napięcie i niepokój krajów zachodnich utrzymywać.

Czytaj także:

Zapora będzie składała się z pięciometrowych stalowych słupów, na których dodatkowo zostanie umieszczony zwój drutu. Na granicy mają się też pojawić czujniki ruchu i kamery. W ostatnich miesiącach na blisko dwustukilometrowym odcinku granicy polsko-białoruskiej wojsko przygotowało tymczasową zaporę. Podczas ostatnich szturmów na granicę tymczasowa zapora została jednak w kilku miejscach uszkodzona, białoruskie służby niszczyły zabezpieczenia pojazdem, rozdawały też migrantom nożyce do cięcia metalu. Uszkodzone elementy są na bieżąco naprawiane przez wojsko.


Posłuchaj
51:27 PR24_mp3 2021_11_15-18-05-45.mp3 W. Rogacin i J. Majmurek o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej ("Debata Dnia")

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Joanna Miziołek

Gość: Wojciech Rogacin z "Polska Metropolia Warszawska" (Polska Press Grupa) i Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej"

Data emisji: 15.11.2021

Godzina: 18:05 

Czytaj także

"Łukaszenka jest zainteresowany tym, by nastąpił konflikt regionalny". Parys o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 15:11
- Aleksander Łukaszenka chce ukryć kryzys wewnętrzny u siebie, problemy polityczne i gospodarcze - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wbrew temu, co mówi opozycja, nasze działania mają poparcie wielu państw". Kryj o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 17:10
- Zarówno przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministrowie spraw zagranicznych wielu krajów, przedstawiciele amerykańskiej administracji, jak i NATO jednoznacznie mówią, że Polska broni granic zewnętrznych Sojuszu i ma w tym względzie pełne wsparcie - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kryj z PiS. 
rozwiń zwiń