X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wymyka się tym tradycyjnym podziałom". Prof. Bartłomiej Biskup o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 11:20
- Powstanie jest jednym z takich wydarzeń w naszej historii, które wymyka się tym tradycyjnym podziałom właśnie politycznym, socjopolitycznym, jakie mamy w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bartłomiej Biskup (UW). Gośćmi "Debaty dnia" byli także
Powstanie Warszawskie: ochotnicy składają przysięgę na Powiślu
Powstanie Warszawskie: ochotnicy składają przysięgę na PowiśluFoto: Wincenty Szober/Wikimedia Commons (domena publiczna)

W tym roku świętujemy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Najważniejsze uroczystości odbędą się 1 sierpnia, a w godzinę "W" zawyją syreny nie tylko w Warszawie, ale także w wielu miastach całej Polski. Jednak już od kilku dni odbywają się różne wydarzenia związane z rocznicą Powstania: koncerty, wystawy, spotkania.

Weterani, a także przedstawiciele władz proszą o liczny udział w obchodach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Prof. Jacek Reginia-Zacharski zaznaczył, że "Powstanie Warszawskie odgrywało ogromną rolę". - Trudno mi ocenić wpływ na kształtowanie młodych ludzi, natomiast on był ogromny, nie do przecenienia - powiedział.

- Samo Powstanie Warszawskie można rozpatrywać na bardzo wielu poziomach. Oczywiście możemy się zastanawiać nad decyzją o wybuchu powstania w kategoriach stricte wojskowych, tutaj głosy są różne. Jeżeli chodzi o politykę, też pojawiają się przeróżne stanowiska - ocenił. 

"Było niemalże zakazane"

Jacek Reginia-Zacharski przypomniał, że "po 1945 roku sam fakt mówienia o Powstaniu Warszawskim nie stanowił znacznego obszaru". - Powstanie Warszawskie dosyć długo było przecież niemalże zakazane - wskazał.

Z kolei prof. Arkadiusz Jabłoński skupił swoją uwagę na "dwóch mitach, które w dzisiejszej debacie publicznej właśnie wokół Powstania Warszawskiego po pierwsze się wytworzyły, a po drugie rywalizują ze sobą". 

Posłuchaj
51:41 jacekkk.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski, prof. Bartłomiej Biskup, prof. Arkadiusz Jabłoński o Powstaniu Warszawskim ("Debata dnia") 

- Pierwszy, to jest ten mit romantycznego bohaterstwa i on jest właśnie takim myśleniem w kategoriach wspólnoty narodu, to jest to odniesienie często już postfactum do tego, co się wydarzyło. (...) Mamy również mit utylitarnego realizmu, który próbuje podważać Powstanie Warszawskie jako wydarzenie, które wpisuje się, jakby to powiedział Rafał Ziemkiewicz w te nasze piękne samobójstwa - wyjaśniał socjolog. 

"Wymyka się tym tradycyjnym podziałom"

Prof. Bartłomiej Biskup zauważył, że "Powstanie jest jednym z  takich wydarzeń w naszej historii, które wymyka się tym tradycyjnym podziałom właśnie politycznym, socjopolitycznym, jakie mamy w Polsce". 

Jak podkreślił "oczywiście toczą się różne dyskusje na temat aspektów wojskowych, klęski Powstania, ale jednocześnie wszyscy jak jeden mąż, wyjątki można na palcach jednej ręki policzyć, oddają hołd powstańcom". - Od czasu budowy Muzeum Powstania Warszawskiego te obchody są bardzo takie szerokie - mówił. 

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Prof. Jacek Reginia-Zacharski (UŁ), prof. Bartłomiej Biskup (UW),  prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL)

Data emisji: 31.07.2021

Godzina: 09.06

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.


nt

Czytaj także

Paweł Zdun wspomina swoją mamę - Wandę Zalewską-Zdun, uczestniczkę Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 10:16
- Mama była sanitariuszką przydzieloną do punktów opatrunkowych. Przeszła szkolenie sanitarne jeszcze w czasie w tych prac tajnych kompletów, to była część tego nauczania. Dziewczyny były przygotowywane w konspiracji - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Zdun o mamie - Wandzie Zalewskiej-Zdun.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeden z większych sukcesów Powstania Warszawskiego". Upamiętniono zdobycie "Małej Pasty"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 14:46
Na warszawskiej Pradze upamiętniono wydarzenia z okresu Powstania Warszawskiego. Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przed "Małą Pastą", budynkiem należącym do Centrali Telefonicznej.
rozwiń zwiń