X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Edyta Hołdyńska: od lat obserwujemy chęć nabywania coraz większych kompetencji przez instytucje UE

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 19:15
-  Unia Europejska chciałaby, żeby wszystkie kraje członkowskie mogły być na pewnym poziomie sterowane z Brukseli. Temu sprzeciwiała się Wielka Brytania, wychodząc ze wspólnoty - mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Hołdyńska ("Sieci"). Gościem audycji był również Adam Buła ("Polska Press").
Edyta Hołdyńska
Edyta HołdyńskaFoto: PR24/MS

W piątek unijny Trybunał Sprawiedliwości zdecydował o rozpoznaniu w trybie przyspieszonym spraw dotyczących mechanizmu warunkowości. Rozporządzenie to ma na celu ochronę budżetu Unii Europejskiej w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich. Rozprawa odbędzie się 11 i 12 października.

Czytaj także:
kaleta 1200 pap.jpg
"Szantaż i osłabianie polskiej suwerenności". Kaleta o działaniach TSUE ws. mechanizmu warunkowości

Według Edyty Hołdyńskiej "Unia Europejska chciałaby, żeby wszystkie kraje członkowskie mogły być na pewnym poziomie sterowane z Brukseli". - Od lat obserwujemy przeróżne odsłony chęci nabywania coraz większych kompetencji przez instytucje unijne - komentowała dziennikarka i zauważyła, że temu procesowi "sprzeciwiała się Wielka Brytania, wychodząc ze wspólnoty".

- Wielka Brytania bardzo wiele mówiła o suwerenności, o tym, że ją traci - przypomniała rozmówczyni. - Oczywiście chodziło tam także o inne kwestie - dodała. Zdaniem redaktor, "Brexit miał być ostrzegawczym światłem dla Brukseli, że nie można iść w tę stronę".  - To się jednak nie zatrzymało. Poszło nawet dalej - oceniła.

Z kolei zdaniem Adama Buły, Parlament Europejski naciska na Komisję, która z powodu tego nacisku, będzie działać. - Do końca roku będziemy mieli mechanizm warunkowości - stwierdził redaktor. 

Czytaj także:

Posłuchaj
46:41 _PR24_AAC 2021_06_11-18-06-18.mp3 Edyta Hołdyńska i Adam Buła o wyborach w Rzeszowie i unijnym mechanizmie warunkowości. ("Debata dnia")

Prawo unijne a krajowe

Czytaj także:
Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
"Ze strony prawnej jesteśmy zabezpieczeni". Prof. Genowefa Grabowska o mechanizmie warunkowości UE

Edyta Hołdyńska wskazała, że "sprawa wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym i wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej była poruszana nie tylko w naszym kraju". - Spójrzmy, jak jest w innych krajach. Tam też nie są respektowane wyroki TSUE - zauważyła, a za przykład podała postawę Niemców.

- To oczywiście nie jest samo w sobie niczym dobrym, bo nie możemy doprowadzić do tego, że prawo będzie martwe - zaznaczyła. Dziennikarka podkreśliła jednak, że sprawa jest nierozstrzygnięta. - Nierozwiązany jest spór dotyczący tego, w jaki sposób Unia Europejska chce nam powiedzieć, bo nie jest to zapisane w traktatach, że prawo unijne czy decyzje wydawane na poziomie unijnym, są ważniejsze niż prawo stanowione w kraju członkowskim - stwierdziła. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

* * *

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Tadeusz Płużański 
Goście: Edyta Hołdyńska ("Sieci"), Adam Buła ("Polska Press")
Data emisji: 11.06.2021
Godzina emisji: 18.06

jbt/pr24/IAR/PAP

Czytaj także

"Niemcy znów myślą o sobie w kategoriach mocarstwowych". Cezary Gmyz o propozycji zniesienia prawa weta

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 11:52
- Wypowiedź Heiko Maasa o zniesieniu prawa weta jest tylko dowodem tego, że Niemcy ponownie myślą o sobie w kategoriach mocarstwowych. To jest niebezpieczne - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Cezary Gmyz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Element sporu ideologicznego". Waszczykowski o powiązaniu funduszy EU z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 08:37
- Środowiskom lewicowo-liberalnym wydaje się, że można użyć instrumentu środków unijnych, aby wyeliminować środowiska konserwatywne z funkcjonowania - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł.
rozwiń zwiń