X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Samorządy chcą protestować przeciwko wetu Polski. Karnowski: zagrażają trwaniu państwa

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 19:51
- Jeżeli Polska ma się pozbywać unijnych pieniędzy, to wydaje się, że protest samorządowców jest dosyć zrozumiały - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". - Nie może być tak, że samorządy wtrącają się w taktykę negocjacyjną polskiego rządu w UE, to kolejne potwierdzenie, że system samorządowy zagraża trwaniu państwa polskiego - ripostował Jacek Karnowski z "Sieci" i portalu wPolityce.pl. 
Audio
  • Jacek Karnowski ("Sieci") i Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") o negocjacjach zasad wypłaty środków z budżetu UE ("Debata dnia" - cz. I/ PR24)
  • Jacek Karnowski ("Sieci") i Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") o polskiej polityce wewnętrznej, oraz o sytuacji politycznej we Francji ("Debata dnia" - cz. II/ PR24)
Protest samorządowców miałby polegać na wyłączeniu świateł miejskich na godzinę
Protest samorządowców miałby polegać na wyłączeniu świateł miejskich na godzinęFoto: RONALDO SCHEMIDT/AFP/East News

Samorządy chcą od 1 grudnia wyłączać na godzinę oświetlenie miejskie, w proteście przeciwko wetu Polski wobec budżetu Unii Europejskiej. - W części miast wyłączymy o godz. 17 światła na 60 minut, żeby pokazać, że bez środków zostaje nam ciemność – powiedział we wtorek prezydent Sopotu i członek zarządu Związku Miast Polskich Jacek Karnowski. - Ten spór, który przedstawia PiS, jest fałszywy, bo zależy nam zarówno na środkach, jak i praworządności. Odebranie środków będzie złamaniem zasad konstytucyjnych. Dla nas nie ma wyboru, czy prawo, czy środki unijne, nie chcemy z żadnej z tych rzeczy rezygnować. Dlatego my obywatele musimy zacząć akcję protestacyjną 1 grudnia - podkreślił prezydent Sopotu.

Szynkowski vel Sęk PR24-1200.jpg
Wiceszef MSZ: nie godzimy się na arbitralność kryteriów przyznawania funduszy UE

Protest "wydaje się zrozumiały"

- Samorządy czeka niesłychanie ciężki okres związany z sytuacją finansową. Część będzie miała poważne kłopoty, tarapaty, być może otrze się o kwestie bankructwa - komentował w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". - To jest związane ze spadkiem dochodów wskutek pandemii. Hamowanie całej gospodarki spowodowało obniżenie dochodów samorządów. Druga rzecz to kolejne obciążenia spadające na samorządy, związane z wydatkami edukacyjnymi, kwestiami służby zdrowia czy funkcjonowaniem komunikacji miejskiej w czasie pandemii - dodał publicysta. - Nie życzyłbym tego, by do Polski nie trafiły pieniądze unijne. To by samorządy dobiło - podkreślił. 

Czytaj także: 

- To nie jest kwestia sporu politycznego między samorządowcami, choć wiadomo, że duża część z nich jest związana z opozycją i są w naturalnym konflikcie z ekipą rządzącą. To, co może być poważną sprawą, to to, że ludziom, obywatelom, w miastach, na wsiach, będzie się żyło gorzej przez brak pieniędzy - wyjaśnił gość "Debaty dnia". - Jeżeli Polska ma się pozbywać tych pieniędzy, to wydaje się, że protest samorządowców jest dosyć zrozumiały - ocenił Marcin Piasecki. 

"System samorządowy się wyrodził"

- Akcja samorządowców skończy się tak, jak poprzednie, tzn. bez specjalnego efektu - ocenił Jacek Karnowski z "Sieci". - Samorządowcy już nacisnęli pedał gazu w swoich politycznych akcjach tak mocno, jak mogli - i właściwie niewiele to zmieniło - przed wyborami parlamentarnymi lub prezydenckimi. Angażowali się po jednej stronie i niewiele to zmieniło. To nie przyniosło efektów, dlatego to [ich protest] teraz też nie przyniesie efektów - ocenił publicysta wPolityce.pl.

czarnecki twitter 1200.jpg
"Każdego dnia jest kłamliwe uderzenie w Polskę". Europosłowie Zjednoczonej Prawicy komentują działania UE

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że zapowiedź protestu jest to "kolejne potwierdzenie konieczności przebudowy ustroju Polski". - Nie może być tak, że samorządy wtrącają się w taktykę negocjacyjną polskiego rządu w UE. Nie jest ich zadaniem mówienie, czy weto ma sens, czy nie ma sensu. One nie mają pełnych danych politycznych, interpretacyjnych. Mogą wyrazić swoje opinie, jako poszczególni politycy, ale systemowa działalność, czy próba wywierania szantażującej presji na rząd, jest nie do przyjęcia - wskazał. - To kolejne potwierdzenie, że system samorządowy się wyrodził, że zagraża trwaniu państwa polskiego - wskazał Jacek Karnowski.  


Posłuchaj
21:29 DebataDnia - I - PR24_MPLS 2020_11_24-18-06-50.mp3 Jacek Karnowski ("Sieci") i Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") o negocjacjach zasad wypłaty środków z budżetu UE ("Debata dnia" - cz. I/ PR24)

24:22 DebataDnia - II - PR24_MPLS 2020_11_24-18-06-50.mp3 Jacek Karnowski ("Sieci") i Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") o polskiej polityce wewnętrznej oraz o sytuacji politycznej we Francji ("Debata dnia" - cz. II/ PR24)

  

W rozmowie więcej komentarza do bieżącej polityki krajowej oraz do relacji Polski z Unią Europejską, w kontekście negocjacji budżetowych i zapowiedzi weta. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 


***

Audycja: "Debata dnia"

ProwadzącyMirosław Skowron

GościeJacek Karnowski ("Sieci", wPolityce.pl), Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 24.11.2020

Godzina emisji: 18.06


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Wróbel: nikt nie chce polexitu, to wrzutka opozycji nastawiona na wywołanie szumu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 14:30
- Polexit można traktować w kategorii hasztagu, który forsuje opozycja w Polsce. Należy się spodziewać, że on szybko się wypali - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Lisicki: stawką rozgrywki wokół budżetu UE jest nasza suwerenność

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 14:05
- Groźba użycia weta wydaje się na tym etapie pomysłem właściwym, ale może trzeba też zastanowić się nad tym, co się stanie, gdyby spróbowano zrealizować groźby mówiące o wykluczeniu Polski i Węgier z Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, red. naczelny tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń