X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Unia jest organizmem bardzo skłóconym". Dziennikarz Radia Gdańsk o sporze dot. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 19:09
- Widzimy postępującą erozję unii, widzimy, że unia jest organizmem bardzo skłóconym - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kubiak, dziennikarz Radia Gdańsk. Gościem "Debaty dnia" był także Rafał Woś z "Tygodnika Powszechnego".
Audio
  • Piotr Kubiak i Rafał Woś o budżecie UE (PR24/Debata Dnia)
  • Piotr Kubiak i Rafał Woś o budżecie UE część 2 (PR24/Debata Dnia)
Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli
Premier Mateusz Morawiecki w BrukseliFoto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Piotr Kubiak stwierdził, że w kwestii budżetu Unii Europejskiej jest "tak właśnie, jak mówi premier, a może nawet i gorzej".

szczerski free kprp 1200.jpg
"Jest on potrzebny całej Europie". Szczerski zaapelował o kompromis ws. unijnego budżetu

- Obserwujemy organizm UE już nie tylko od momentu, kiedy weszliśmy do unii (...) i widzimy postępującą erozję unii, widzimy, że unia jest organizmem bardzo skłóconym - podkreślił gość Polskiego Radia 24.


Posłuchaj
13:33 _PR24_AAC 2020_11_18-18-05-48.mp3 Piotr Kubiak i Rafał Woś o budżecie UE (PR24/Debata Dnia)

 

Zdaniem Kubiaka, "chorobą" Unii Europejskiej jest brexit. - Wyjście Wielkiej Brytanii pokazało, że unia jest organizmem, gdzie toczy się bitwa - zaznaczył. Dodał, że ma poważne wątpliwości, "czy przywódcy państw zdają sobie sprawę z tego, co robią".

"Atak ideologii LGBT"

- Mamy atak ideologii LGBT, i nie bójmy się mówić: "ideologii", bo tak po prostu jest - podkreślił Kubiak. Według niego "to jest ideologia, która ma być narzucona m.in. w Polsce". Zaznaczył przy tym, że "mamy opór krajów konserwatywnych, czyli Polski i Węgier i emocje bardzo duże po stronie Słowacji".

Unia Europejska UE pap 1200.jpg
"Narzędzie służące karaniu sprzeciwiających się rządów". Ekspert o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

- Polega to na tym, żeby pokazać m.in. Polsce i Węgrom, gdzie jest ich miejsce w szeregu - powiedział Kubiak. Jego zdaniem "te dwa państwa zaczęły się wybijać na niezależność, można powiedzieć niepodległość (...) i to się bardzo nie podoba decydentom z Zachodu i próbują właśnie wprowadzić takie zapisy pozatraktatowe, próbują oczywiście zwalić winę na Polaków".


Posłuchaj
22:46 _PR24_AAC 2020_11_18-18-33-45.mp3 Piotr Kubiak i Rafał Woś o budżecie UE część 2 (PR24/Debata Dnia)

 

Kubiak zwrócił uwagę także na to, że jako Polacy "słyszymy, że żyjemy z pieniędzy europejskich, co jest absolutną bzdurą, bo możemy to równie dobrze odwrócić i powiedzieć, że Niemcy żyją z pieniędzy europejskich".

"Próba sił" w Unii Europejskiej

Z kolei Rafał Woś ocenił obecną sytuację w Unii Europejskiej jako "bez wątpienia próbę sił".

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że kraje, które przystąpiły do UE w 2004 roku, "były przez zachodnią Europę traktowane jako tacy ubodzy krewni".

CZYTAJ TAKŻE:

- W Europie Środkowo-Wschodniej do głosu doszło nowe pokolenie polityków, opinia publiczna też się zmieniła i w sposób naturalny (...) Polska próbuje zabierać głos w ważnych dla Europy sprawach i siadać do stołu, a nie być jakimś takim ubogim krewnym - stwierdził Woś.

Według dziennikarza sprawy ideologiczne dałoby się "jakoś ułożyć". Jego zdaniem znacznie bardziej istotna jest chociażby kwestia przemian energetycznych. - W Europie są w tej kwestii bardzo rozbieżne interesy - stwierdził Rafał Woś. Również Piotr Kubiak podkreślił, że "żadnej solidarności energetycznej w Unii nie ma".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Piotr Kubiak (Radio Gdańsk), Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny")
Data emisji: 18.11.2020
Godzina emisji: 18.05

itom/pr24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rybińska: zamiast zajmować się pilnymi problemami, UE wymusza na członkach pozostawanie w szeregu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 16:20
- Od jakiegoś czasu jest kryzys. Dlatego jestem zdziwiona, że UE, zamiast zajmować się pilniejszymi problemami, zajmuje się tym, by tworzyć mechanizmy wymuszające na państwach członkowskich pozostawanie w szeregu. (...) To, ile pieniędzy, energii, czasu jest na to poświęcane, jest po prostu porażające - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyszła poza swoje kompetencje". Saryusz-Wolski o wypowiedzi szefowej KE ws. Nord Streamu 2

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 17:49
Szefowa Komisji Europejskiej skrytykowała amerykańskie sankcje wobec firm uczestniczących w budowie Nord Streamu 2. - One pomagają i utrudniają powstanie tej inwestycji - komentują z kolei polscy europosłowie, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
rozwiń zwiń