X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jest więcej dowodów na mierzenie przez policjantów w głowy". Krysztopa o Marszu Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 19:27
- Bywałem na marszach niepodległości i różnie bywało, ale bez strzelania. Być może była to przypadkowa kula, ale nie jest to jedyny przypadek mierzenia przez policjantów w głowy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność". Gościem był również Dariusz Grzędziński ("Wprost").
Audio
  • Publicyści o Marszu Niepodległości (Debata dnia)
Przemarsz uczestników Marszu Niepodległości przez rondo de Gaullea w Warszawie
Przemarsz uczestników Marszu Niepodległości przez rondo de Gaulle'a w Warszawie Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Marsz Niepodległości przeszedł przez Warszawę w środę. W tym roku – ze względu na sytuację epidemiczną – miał mieć formę przejazdu samochodowego, jednak wiele osób zdecydowało się przejść pieszo przez stolicę. Doszło do starć z policją. Fotoreporter "Tygodnika Solidarność" Tomasz Gutry został postrzelony przez policjantów w twarz z gumowej kuli, trafił do szpitala i przeszedł operację. 

EN_gutry 1200.jpg
"Widać, jak podnosi strzelbę". Tomasz Gutry ma zdjęcie policjanta, który mógł do niego strzelić

Cezary Krysztopa podkreślił, że nadal jest zszokowany tym, co się stało. - Oglądałem podobne obrazki z innych krajów na ekranach telewizorów, bywałem na marszach niepodległości i różnie bywało, ale strzelania nie było. Być może była to przypadkowa kula, ale nie jest to jedyny przypadek mierzenia przez policjantów w głowy. W internecie można znaleźć więcej dowodów na ten temat - powiedział publicysta. 

Czytaj także:

Jego zdaniem trudno nie odnieść wrażenia, że była różnica w reakcji policji na Marsz Niepodległości i na demonstracje związane ze Strajkiem Kobiet. - Kiedy leciały butelki w obrońców kościołów i w obrocie były trzonki od siekier, to policji nie bardzo było widać. Być może wynikało to z podejścia, że nie należy reagować, by nie dopuścić do eskalacji emocji. Trudno wytłumaczyć sytuację, że demonstracje różnych grup są różnie traktowane przez policję - dodał Krysztopa. 

Posłuchaj
49:35 PR24_MPLS 2020_11_13-18-06-06-2.mp3 Publicyści o Marszu Niepodległości (Debata dnia)

 

Natomiast Dariusz Grzędziński zwrócił uwagę, że wypadek z Tomaszem Gutrym nie był jedyny. - W okolicach Stadionu Narodowego dziennikarze zostali spałowani przez policję. Użycie siły nie miało żadnego uzasadnienia. Podczas Strajku Kobiet policja zachowywała się racjonalnie. Nie doprowadziła do eskalacji agresji ze strony tłumu. Odwrotna sytuacja miała miejsce podczas Marszu Niepodległości - zauważył publicysta. Jego zdaniem powinno dojść do dymisji w policji. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata dnia"

Prowadził: Krzysztof Świątek

Goście: Cezary Krysztopa ("Tygodnik Solidarność"), Dariusz Grzędziński ("Wprost")

Data emisji: 13.11.2020

Godzina emisji: 18.06

PR24

Czytaj także

Policja publikuje wizerunki osób atakujących funkcjonariuszy. Prosi o pomoc w poszukiwaniach

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 11:48
Komenda Stołeczna Policji opublikowała na swojej stronie internetowej kolejne wizerunki osób mających związek ze środowymi zajściami podczas Marszu Niepodległości. Funkcjonariusze poszukują mężczyzn, którzy zaatakowali policjantów przy ul. Nowy Świat.
rozwiń zwiń