X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Aleksandrze Dulkiewicz mylą się metafory". Publicysta o wywiadzie prezydent Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 19:15
- Coś, co powinno się odnosić do historycznej tragedii Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz przenosi na polskie relacje. Ona reprezentuje stronę, której nie jest po drodze z polską racją stanu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Miłosz Lodowski. Gościem "Debaty dnia" był również Tomasz Walczak z "Super Expressu". 
Aleksandra Dulkiewicz
Aleksandra DulkiewiczFoto: PAP/Marcin Gadomski

Niemieckie radio Deutschlandfunk wyemitowało audycję, w której Aleksandra Dulkiewicz oceniła, że wolność w Polsce "jest zabierana po kawałku, to jest przerażające – przecież tak było w III Rzeszy". Mówiła też, że jej mama często płacze, twierdząc, że obecnie jest "gorzej niż za komuny".


EN_01447886_0005-ad1200.jpg
Dulkiewicz porównała Polskę do III Rzeszy. Płażyński: takie słowa nigdy nie miały prawa paść

Miłosz Lodowski zwrócił uwagę na okoliczności, w jakich te słowa padły. - Ma to kontekst międzynarodowy, zwłaszcza artykułowanie do mediów niemieckich. To już nawet nie jest zły styl i obyczaj. Doszło do przekroczenia jakichkolwiek kategorii. To nie może mi się nie podobać, po prostu jest to skandal. Jak długi będziemy jeszcze tolerować, w ramach wojny stronnictw w Polsce, wypowiedzi, które jawnie godzą w nasz interes narodowy? To przekłada się na interesy polskich firm i na to, jak Polacy są postrzegani. Osoby, które są menadżerami dużych miast powinny ważyć słowa - powiedział Miłosz Lodowski. 

Jego zdaniem Aleksandra Dulkiewicz ma problem z warstwą symboliczną w swojej działalności. - Często sobie przypomina o tradycji Wolnego Miasta Gdańska. Chyba jednak nie do końca wie, na czym polegała rola partii nazistowskiej w tym mieście. Jeśli maluje się tramwaje na symbole Wolnego Miasta Gdańska, to przejmuje się też odium historyczne, które wiąże się z tym czasem. Pamiętajmy, że honorowym obywatelem tego miasta był Adolf Hitler. Dulkiewicz mylą się metafory. Coś, co powinno się odnosić do historycznej tragedii miasta, zaczyna przenosić na polskie relacje. Ona reprezentuje stronę, której nie jest po drodze z polską racją stanu - tłumaczył publicysta. 


Posłuchaj
21:25 PR24_AAC 2020_10_01-18-08-22.mp3 "Debata dnia" z udziałem Miłosza Lodowskiego i Tomasza Walczaka (cz.1)

 

Natomiast Tomasz Walczak stwierdził, że nie należy przesadzać ze znaczeniem słów Aleksandry Dulkiewicz. - Ona jest ważnym politykiem lokalnym, ale nie reprezentuje państwa, nie jest aż tak słuchana. Natomiast zbyt łatwo i zbyt pochopnie używa się porównań historycznych. Często są one błędne i nietrafne. Rozumiem, że porównanie kogoś do Jaruzelskiego czy Putina jest bardzo czytelne i wywołuje efekt. Staram się jednak unikać takich porównań, bo często prowadzą na manowce. Zachęcam też do tego polityków - podsumował Walczak.


Posłuchaj
24:03 PR24_AAC 2020_10_01-18-33-51.mp3 "Debata dnia" z udziałem Miłosza Lodowskiego i Tomasza Walczaka (cz.2)

 

Aleksandra Dulkiewicz powiedziała też niemieckiej stacji radiowej, że "obecna władza wykorzystuje swoją siłę, ustawy przepycha przemocą, nie szanuje praw człowieka". Prezydent Gdańska przekonywała, że wolność w Polsce jest obecnie odbierana tak, jak działo się to w III Rzeszy. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Goście: Miłosz LodowskiTomasz Walczak ("Super Express")

Data emisji: 2.10.2020

Godzina emisji: 18.08

PR24

Czytaj także

Prezydent Gdańska krytykuje rząd. Marek Król: zrobiła dużo, by lansować niemieckie interesy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 15:59
- Niektórzy niestety wykorzystują każdą okazję, aby opluwać swój kraj. Ręce opadają, kiedy słyszy się, że "PiS tworzy nową historię". Nie należy mówić takich rzeczy w zagranicznych mediach - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta "Sieci".
rozwiń zwiń