X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To tylko zawieszenie broni". Publicysta o rekonstrukcji rządu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 20:32
- Największe kontrowersje wzbudza nominacja posła Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki. Pole walki ideologicznej będzie cały czas eksploatowane - mówił w Polskim Radiu 24 Hubert Biskupski ("Super Express"). Gościem Debaty dnia był również Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność").
Konferencja z udziałem ministrów dot. informacji na temat planowanych zmian w składzie Rady Ministrów w siedzibie KPRM w Warszawie
Konferencja z udziałem ministrów dot. informacji na temat planowanych zmian w składzie Rady Ministrów w siedzibie KPRM w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę skład swojego nowego gabinetu. Do rządu wróci Jarosław Gowin, który obejmie resort rozwoju, pracy i technologii. Wejdzie do niego także w randze wicepremiera lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Resortem edukacji i nauki pokieruje Przemysław Czarnek, a resortem rolnictwa i leśnictwa - Grzegorz Puda. Ministrem odpowiedzialnym w KPRM za kontakty z samorządami ma być reprezentujący Porozumienie Michał Cieślak. Na razie nie wiadomo, kto będzie reprezentował w KPRM Solidarną Polskę.

fogiel 663.jpg
Radosław Fogiel: nowa formuła będzie skuteczna i pozwoli lepiej realizować program

Zdaniem Huberta Biskupskiego głównym zamysłem rekonstrukcji rządu było od początku usprawnienie działania Rady Ministrów. - Natomiast w międzyczasie doszło do bardzo poważnego konfliktu w łonie koalicji rządzącej i personalia przykryły sprawy strukturalne. Spór był na linii Zbigniew Ziobro-Mateusz Morawiecki, dotyczył też odmiennej wizji prowadzenia polityki przez Zjednoczoną Prawicę. Stawiać akcent na rozwój gospodarczy, czy na kwestie ideologiczne? Stąd też obecność w rządzie Jarosława Kaczyńskiego w roli wicepremiera, szefa komitetu ds. bezpieczeństwa. Czy prezes PiS będzie tylko rozjemcą, czy też będzie sprawował nadzór nad Ministerstwem Sprawiedliwości? Czy to uchroni rząd Zjednoczonej Prawicy od dalszych konfliktów? To nie jest koniec wojny, to tylko zawieszenie broni - powiedział Hubert Biskupski. 

Dodał, że pól konfliktu jest dużo. - Największe kontrowersje wzbudza nominacja posła Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki. Pole walki ideologicznej będzie cały czas eksploatowane - tłumaczył publicysta. 

Czytaj także:

Gowin w rządzie, Emilewicz opuszcza Porozumienie

Natomiast Mateusz Kosiński zwrócił uwagę na powrót do rządu Jarosława Gowina i odejście z Porozumienia Jadwigi Emilewicz. - Jadwiga Emilewicz sprawdziła się w roli wicepremiera, dała się poznać Polakom, była aktywna ws. tarcz antykryzysowych. Szybko urosła jako znaczący polityk. Odchodzi, bo szczególnie w małej partii lider może być tylko jeden. Emilewicz otwarcie mówiła, że ma inne poglądy od Jarosława Gowina w kwestii terminu wyborów prezydenckich. Okazało się, że bliżej było jej w tej sprawie do PiS. Stała się politykiem zbyt samodzielnym, nie mieściła się w rygorach partyjnych Porozumienia. Pewnie będzie aktywnym politykiem jako nowa twarz Zjednoczonej Prawicy - stwierdził Kosiński.


Posłuchaj
50:35 PR24_MPLS 2020_09_30-18-07-27.mp3 Publicyści o rekonstrukcji rządu (Debata dnia)

 


Konflikt między Emilewicz a Gowinem miał zacząć się w maju, kiedy trwał wewnątrzkoalicyjny spór o termin wyborów prezydenckich. Wówczas lider Porozumienia blokował pomysł PiS-u, by wybory prezydenckie przeprowadzić korespondencyjnie. Z kolei minister rozwoju optowała za tym, żeby wybory zorganizować w sposób mieszany. Rozwód przypieczętowało jednak głosowanie nad ustawą o ochronie zwierząt. Jarosław Gowin i posłowie Porozumienia projektu ustawy nie poparli, a Jadwiga Emilewicz jako jedyna poseł tej partii głosowała "za".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Debata Dnia

Prowadząca: Krzysztof Świątek

Goście: Hubert Biskupski ("Super Express"), Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność")

Data emisji: 30.09.2020

Godzina emisji: 18.07

PR24

Czytaj także

Było 20 resortów, będzie 14. Tak zmieni się rząd Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 14:50
Mateusz Morawiecki powiedział, że sytuacja po wewnętrznych ustaleniach, które zapadły w koalicji, jest dobrym prognostykiem na stabilne i sprawne rządy Zjednoczonej Prawicy. Premier przedstawił na konferencji prasowej przyszły skład gabinetu.
rozwiń zwiń