X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marcin Wikło: dobry plan Lecha Kaczyńskiego jest realizowany

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 18:12
W polityce Lecha Kaczyńskiego najbardziej przekonująca była solidarność, że Polska powinna chronić słabszych i nie może bać się silnych. W polityce wewnętrznej miał trudną współpracę z ekipą Donalda Tuska. Tamta władza nie chciała realizować tych postulatów. Lech Kaczyński twardo stąpał po ziemi i wyznaczał kierunki  - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Wikło (tygodnik "Sieci"). Gościem był również Piotr Kubiak (Radio Gdańsk).
Audio
  • Marcin Wikło i Piotr Kubiak o dziedzictwie Lecha Kaczyńskiego (Debata Dnia cz.2)
  • Marcin Wikło i Piotr Kubiak o 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej (Debata Dnia cz.1)
Prezydent Lech Kaczyński
Prezydent Lech KaczyńskiFoto: KPRP

W piątek mija 10 lat, od kiedy w Smoleńsku rozbił się samolot Tu-154M, wiozący polską delegację na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W katastrofie na pokładzie maszyny zginęli wszyscy - 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką.

Marcina Wikło tłumaczył, że Lecha Kaczyńskiego cechowała polityka realna i bez kompleksów. - Odrzucał porównywanie Polski do brzydkiej panny bez posagu, ale miał też świadomość, że nie jesteśmy europejskim hegemonem. Odwoływał się do naszej historii i przypominał Polakom, że kilkakrotnie zdecydowaliśmy o losach Europy, że jesteśmy krajem położonym centralnie, co może być naszym błogosławieństwem i przekleństwem. Możemy być siłą zbierającą mniejszych w Europie - powiedział publicysta.

Patriotyzm i solidarność

Natomiast Piotr Kubiak zwrócił uwagę, że Lech Kaczyński obudził ducha patriotyzmu w społeczeństwie. - Donald Tusk słynie ze stwierdzenia, że polskość to nienormalność. Lech Kaczyński odwoływał się do dziedzictwa i pamięci. Racjonalnie postrzegał relacje międzynarodowe. Pamiętamy Gruzję, gdy przestrzegał co może się stać, jeśli odpuścimy Rosji - powiedział Kubiak.

Jego zdaniem dziedzictwem Lecha Kaczyńskiego jest patriotyzm. - Natomiast w polityce zagranicznej dostrzegał zagrożenia, których inni nie zauważali. Klasa polityczna lekceważyła Rosję. Przekonywano, że można się dogadać. Dokłada się do tego dziedzictwo Solidarności, oparcie się na sprawiedliwości i uczciwości, byliśmy tego świadkami - podkreślił. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] 10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Niezwykłe wydawnictwa Polskiego Radia

Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy w Smoleńsku wydało dwa albumy stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci. To "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja".

* * * *

Audycja:  "Debata Dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek 

Goście: Marcin Wikło, Piotr Kubiak

Data emisji: 10.04.2020

Godziny emisji: 18.10

Czytaj także

D. Karłowicz: Lech Kaczyński był zakochany w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 13:50
– Lech Kaczyński był człowiekiem poważnym w tym pajacującym świecie polskiej polityki – wspominał filozof, redaktor naczelny "Teologii Politycznej" dr Dariusz Karłowicz w 10. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem.
rozwiń zwiń