X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jabłonka: sędziowie to kasta feudalna

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 19:17
- Reforma sądów jaką przygotowało PiS to nie, jak mówi część mediów ustawa kagańcowa, a ustawa kagankowa, która ma oświetlić społeczeństwo by przestało być lennikiem sędziów - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka z Radia Wnet. Gościem audycji był też Kacper Rogacin z Polska the Times. 
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock

Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów pozwalających uznać, że sędzia powołany przez prezydenta na wniosek obecnej KRS jest sędzią nieuprawnionym. W piątek KRS odbyła dodatkowe jednodniowe posiedzenie, podczas którego Rada przyjęła stanowisko ws. uchwały trzech Izb SN oraz sformułowała wniosek do TK w związku z tą uchwałą.

Chodzi o uchwałę trzech izby SN, z której wynika, że nienależyta obsada sądu jest wtedy, gdy w jego składzie znajduje się osoba wyłoniona przez KRS w obecnym składzie.

"Lamenty idą w próżnię"

1200_Sąd_Najwyższy_PAP.jpg
SN stanął ponad prawem? Marek Ast: ustawa pociągnęłaby sędziów do odpowiedzialności

Krzysztof Jabłonka powiedział ironicznie, że wobec takiej sytuacji i stanowiska sędziów Sądu Najwyższego, "można mówić więc o Sejmie Najwyższym, który będzie stanowił prawo dla tych którzy mają ochotę go słuchać". - W Senacie z kolei, będziemy mieli prezydenta Senatu i takie quasi państwo powstanie - dodał.

Podkreślił, że chodzi o to by doprowadzić do tego, że "rząd w końcu zdenerwowany, wykona jakiś ruch represyjny i zacznie się krzyk, że sądownictwo jest niszczone". Tymczasem jak zauważył, opozycja się zawiodła bo rząd nie zamierza niczego niszczyć. - Lamenty idą w próżnię. Cały czas jest prowokowanie po stronie sędziów i jazda na bandzie - mówił Jabłonka. 

Dodał, że sędziowie to kasta feudalna. - To są już mandaryni, są podwójne odcięci, nie tylko od narodu, ale też uniemożliwiają orzekanie innym sędziom - mówił Krzysztof Jabłonka.

"Potrzebny okrągły stół"

Kacper Rogacin mówił z kolei, że ostatnia sekwencja zdarzeń pozwala sądzić, że zbliżamy się do jakiegoś finału reformy sądownictwa. - Sędziowie popełnili błąd włączając się w komentowanie polityki i stanęli obok, a nawet zamiast polityków. To nie licuje z autorytetem sędziego - podkreślił. 

Zauważył, że mamy spory chaos, który będzie się pogłębiał. Obie strony sporu próbują przekonać siebie wzajemnie do swoich racji. - Może pomógłby tutaj okrągły stół - dodał.


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Debata Dnia
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Goście: Kacper Rogacin (Polska the Times) i Krzysztof Jabłonka (Radio Wnet)
Data emisji: 24.01.2020
Godzina emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzegorz Schetyna o ustawie ws. sądów: powrót do głębokiej komuny

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 08:20
– Jest Senat, gdzie opozycja ma większość. Ta ustawa będzie bardzo dokładnie przepracowana i jestem przekonany, że gruntownie poprawiona, lub odrzucona  – powiedział na antenie Trójki o ustawie dyscyplinującej sędziów lider PO Grzegorz Schetyna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PSL chce "okrągłego stołu" ws. sądów. Sobolewski: to próba gry politycznej

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 09:46
- Okrągły stół PSL w sprawie sytuacji w wymiarze sprawiedliwości to próba gry politycznej - powiedział w Polsat News szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Zapowiedział, że nikt z rządu nie weźmie udziału w tym spotkaniu.
rozwiń zwiń