X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tomasz Walczak: Nobel dla Olgi Tokarczuk to powód do dumy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 19:48
- Nobel to jedna z najbardziej prestiżowych nagród na świecie. Jeżeli otrzymuje ją Polak, bez względu na to, czy zgadzamy się z jego poglądami, czy też nie, to jest to powód do dumy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Walczak (Super Express). Gościem Debaty Dnia był też Piotr Grzybowski (Tygodnik Niedziela).
Audio
Mieszkańcy miasta zebrani na wrocławskim rynku podczas transmisji z wręczenia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Oldze Tokarczuk. Podczas uroczystości w Sztokholmie Olga Tokarczuk odebrała z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty noblowski medal oraz dyplom
Mieszkańcy miasta zebrani na wrocławskim rynku podczas transmisji z wręczenia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Oldze Tokarczuk. Podczas uroczystości w Sztokholmie Olga Tokarczuk odebrała z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty noblowski medal oraz dyplomFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Podczas uroczystości w Filharmonii Sztokholmskiej złoty medal i dyplom polskiej pisarce wręczył król Szwecji Karol XVI Gustaw. Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej złożył laureatce gratulacje w języku polskim. Powiedział, że Olga Tokarczuk w swojej twórczości przekazała między innymi historię Polski leżącej na skrzyżowaniu kultur. Per Waesterberg dodał, że pisarka w przejmujący sposób pokazuje otaczającą nas rzeczywistość i jest mistrzynią portretu, z dużym kunsztem prezentuje swoich bohaterów. Zaznaczył, że Olga Tokarczuk w twórczości, łączącej w sobie elementy poezji i humoru, sięga do ludowych opowieści i baśni, ale także do pokładów szaleństwa, jakie drzemią w człowieku. Zdaniem Pera Waesterberga, jej najważniejszą powieścią są "Księgi Jakubowe".

"Literatura jest siłą Polski"

Tomasz Walczak podkreślił, że "literatura jest siłą Polski". - To piaty Nobel literacki. Mamy tylko dwa Noble i to jednej osoby w naukach ścisłych. To też pokazuje czym możemy się chwalić - kulturą. Polska literatura od wielu lat ma znakomitą markę na Zachodzie. Olga Tokarczuk jest nowym pokoleniem pisarzy, którzy wchodzą do światowego kanonu. Powód do dumy jest wskazany -  powiedział publicysta. 

"Sukces Polski"  


pap_tokarczuk1200.jpg
Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. "Polska literatura błyszczy w Europie"

Zdaniem Piotra Grzybowskiego literacką nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk należy rozpatrywać w kategoriach sukcesu Polski. - Niezależnie od wszystkiego Tokarczuk jest polską autorką, nagroda jest promocją Polski, to wielki dzień dla Polski, to piąty Nobel z literatury dla polskich twórców, a każdy był inny - mówił gość Polskiego Radia 24. Dodał, że literacka nagroda Nobla jest "wybitnie subiektywna". - Nie ma wzorów, funkcji i cyfr. Literatura jest niepoliczalna, ale niesie za sobą bagaż emocji i doświadczeń, przekonań. Być może wizję, którą w swoich dziełach twórcy chcą pokazać - podkreślił Piotr Grzybowski.

Akademia Szwedzka przyznała polskiej pisarce literackiego Nobla za "narracyjną imaginację oraz encyklopedyczną pasję, które reprezentują przekraczanie granic jako formę istnienia".

Olga Tokarczuk jest laureatką wielu literackich nagród, od kilku lat była wymieniana w gronie faworytów do literackiego Nobla. Za powieść "Bieguni" została uhonorowana w ubiegłym roku Międzynarodową Nagroda Bookera. Olga Tokarczuk to także dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej "Nike" za powieści "Bieguni" w 2008 roku i "Księgi Jakubowe" w 2015 roku.

Pisarka jest piątą w historii, polską laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Wcześniej wyróżnienie to otrzymali: w 1905 roku - Henryk Sienkiewicz, w 1924 - Władysław Reymont, w 1980 - uhonorowano nią Czesława Miłosza, a w 1996 roku - Wisławę Szymborską.

Więcej w nagraniu.

Debatę Dnia prowadził Maciej Pieczyński.

Data emisji: 10.12

Godzina emisji: 18.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mowa noblowska Tokarczuk. Dr Kawecki: nie sądziłem, że pojawi się temat cyberbezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 16:13
- Nie myślałem, że do poziomu nagrody Nobla podniesiony zostanie temat bezpieczeństwa przestrzeni cyfrowej. Bardzo dużo miejsca poświęcono również fake newsom oraz dezinformacji - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Maciej Kawecki (Wyższa Szkoła Bankowa).
rozwiń zwiń