X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Maciej Kożuszek: "kibole konstytucji" będą chcieli obalić obecny rząd

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 19:27
- Może tylko dla przysypiającego w ławach sejmowych Janusza Korwina-Mikke to, co tam dzieje, nie jest ciekawe. Nowi "kibole konstytucji" zabiorą się teraz za obalanie rządu, choć niektórzy zinterpretują to jako "świeży powiew" praworządności w Sejmie - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej Codziennie". Gościem audycji był także Adam Buła z "Polska the Times".
Audio
  • 13.11.2019 Maciej Kożuszek i Adam Buła o bieżących wydarzeniach z polskiej sceny politycznej
Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki
Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Paweł Supernak

Adam Buła dobrze ocenił inaugurację Sejmu IX kadencji. - Wrażenia są pozytywne. Zgodnie z oczekiwaniami sytuacja jest ciekawa i dynamiczna. Można spodziewać się, że ta kadencja Parlamentu będzie inna niż poprzednie, bo Parlament nie będzie już dla PiS "maszynką do głosowania" - zauważył. 

- Senat wcale nie jest dla opozycji negatywnym rozwiązaniem. W 2015 r. słyszeliśmy, że demokracja upadła, więc skoro dziś opozycja gdzieś rządzi, to zdania delegitymizujące system, trudniej będzie formułować - stwierdził.

1200_Sejm_PAP.jpg
Do Sejmu trafił pierwszy projekt ustawy. Dotyczy on ubezpieczeń społecznych

- Wszelkie działania w Senacie są już podporządkowane wyborom prezydenckim, gdyż te wybory zdecydują o krajobrazie politycznym na dłuższy czas. Senat będzie wykorzystywany przez opozycję do "przedbiegów" do I tury wyborów. Opozycja będzie chciała przeszkadzać PiS, by nie mógł budować opowieści, że rządzili świetnie, dopóki nie stracili Senatu - podkreślił. 

"Negowanie ustaw będzie nieopłacalne"

Zdaniem Macieja Kożuszka, w nowej kadencji Sejmu będzie się działo wiele nieprzewidzianych rzeczy. - Może tylko dla przysypiającego Janusza Korwina-Mikke rzeczy, które dzieją się w Sejmie, nie są ciekawe. Nowi "kibole konstytucji" będą obalali teraz inny rząd. Ciekaw jestem jak będą wyglądały pierwsze dni debiutujących opozycjonistów w Sejmie, kiedy zobaczą opozycję od kulis - zwrócił uwagę. 

- Uważam, że Senat nadal będzie spełniał swoją funkcję. Mimo tego, że proces legislacyjny może być przedłużony, to wszelkie negowanie ustaw nie opłaci się Senatowi pod względem PR-owym. Nie wierzę w to, że będzie to izba zadumy. Uważam, że zwycięży tu logika partyjna i nie zniknie ona z Senatu. Opozycja musi być tam zdyscyplinowana, inaczej rozejdzie się po kątach - przyznał. 

Grodzki PAP-1200.jpg
Jakub Jałowiczor: jednak będziemy mieli opozycję totalną i skarżenie się za granicą

- Warto zauważyć, że Konfederacja przyjęła słuszną strategię ataku na partię rządzącą. Nikt nie głosował na nich z myślą, aby dogadali się z PiS. Oczekiwanie po Konfederatach, że będą konstruktywną, opozycją jest dla mnie niezrozumiałe - opiniował publicysta. 

Przetasowania w rządzie

Goście Polskiego Radia 24 odnieśli się także do zmian personalnych w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Maciej Kożuszek uważa, że Jacek Sasin będzie "zwiadowcą" prezesa Kaczyńskiego. - Nie jest tajemnicą to, że osoba Jacka Sasina oznacza bezpośrednią kontrolę w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Kluczowe było tu opanowanie ambicji Solidarnej Polski i Porozumienia. Cieszy mnie także to, że "ręka" Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina nie okazała się taka mocna, jak się wydawało - uważa.

Adam Buła traktuje jego obecność w rządzie jako przypomnienie, gdzie jest źródło właściwych rządów. - Jedyną istotną i kluczową zmianą w sądzie jest powrót do rządu Jacka Sasina. Komunikat jest tutaj bardzo prosty. Jacek Sasin bierze spółki skarbu państwa, który rozdziela "Nowogrodzka", a więc tam jest "ośrodek władzy" - dodał. 

Jacek Sasin 1200.jpg
Jacek Sasin: powołanie nowego rządu prawdopodobnie w piątek. Trwają konsultacje

- Współczuję zwłaszcza nowemu ministrowi sportu, bo zacznie swoje urzędowanie od sytuacji tragikomicznej. Kandydat w tej chwili szykowany na ten resort zostanie zaprezentowany w niekoniecznie dobrym świetle. Poprzedni minister, Witold Bańka, zrobił w ministerstwie sportu fantastyczne rzeczy, choć jego resort nie jest kluczowy w rządzie. To także nie ułatwia startu nowemu ministrowi - podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Magdalena Złotnicka

Polskie Radio 24/PAP/IAR/pkr

---------------------

Data emisji: 13.11.2019

Godzina emisji: 18.05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Barbara Nowacka: wystąpienie Antoniego Macierewicza - wykluczające

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 09:15
- Całe wystąpienie marszałka seniora było kontrowersyjne i nakreślające pewną linię sporów, w których PiS będzie chciało brać udział. Wystąpienie bardzo mocno ideologiczne, odwołujące się do twardych, narodowych nut – mówiła w Polskim Radiu 24 posłanka Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Zimmermann: koncepcja opozycji totalnej kompletnie się nie sprawdziła

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 12:15
- Lewica chce być konstruktywną opozycją a nie taką, która wszystkiemu mówi "nie" tylko z tego powodu, że zostało zaprezentowane przez Prawo i Sprawiedliwość – mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Zimmermann, posłanka partii Razem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na 99,9 proc. będzie tak samo". Piotr Duda o wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 15:44
- Komisja Krajowa "Solidarności" oceni, czy poprzemy Andrzeja Dudę. Ja jestem o tym przekonany. Uważam, że skoro od 1989 roku zawsze popieraliśmy kandydata na prezydenta, to i w tym przypadku na 99,9 procent będzie tak samo - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z. Gryglas: prezydent przypomniał, że Polsce można służyć w różnoraki sposób

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 18:29
- Prezydent Andrzej Duda powiedział w swoim wzruszającym przemówieniu w Sejmie, że Polsce można służyć na różne sposoby. Każdy Polak ma taki obowiązek - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gryglas, wiceprezes Porozumienia. 
rozwiń zwiń