X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

K. Rogacin: PO jest w złej sytuacji, Lewica może zostać główną siłą opozycyjną

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 19:36
- Kolejne wybory, które Lewica miałaby spędzić jako trzecia siła, oznaczałyby stagnację. A teraz Platforma jest w tak złej pozycji, w jakiej chyba nie była jeszcze nigdy, więc jeśli nie teraz, to kiedy? - mówił w Polskim Radiu 24 Kacper Rogacin odnosząc się do pomysłu zajęcia miejsca PO przez Lewicę na polskiej scenie politycznej. Gościem PR24 był również Paweł Badzio.
Audio
  • 25.10.19 K. Rogacin: PO jest w złej sytuacji, Lewica może zostać główną siłą opozycyjną (PR24)
Sztab wyborczy Platformy Obywatelskiej w dniu wyborów parlamentarnych
Sztab wyborczy Platformy Obywatelskiej w dniu wyborów parlamentarnychFoto: Platforma Obywatelska / Twitter

Od wyborów parlamentarnych wewnątrz bloków politycznych toczą się dyskusje i rozgrywki, które mogą w najbliższych latach zmienić obraz polskiej polityki. Wewnątrz Platformy Obywatelskiej toczy się bój o stanowisko przewodniczącego partii. Coraz więcej polityków PO zwraca uwagę na problem przywództwa Grzegorza Schetyny.

Włodzimierz Czarzasty 1200 F 660.jpg
Szef SLD: nie będziemy na siłę tworzyć jednej lewicowej partii

W tym czasie SLD oraz cała Lewica stara się wyrastać na coraz istotniejszą siłę polityczną, która w najbliższym czasie chce przejmować rolę największej siły opozycyjnej. Na ten temat dyskutowali w Polskim Radiu 24 Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej" i Kacper Rogacin z Agencji Informacyjnej Polska Press.

Lewica przejmie schedę po PO?

Prowadzący debatę Krzysztof Świątek zwrócił uwagę na słowa Włodzimierza Czarzastego, który podkreślał potrzebę nowego otwarcia na Lewicy. Jednym z jego elementów miałaby być zmiana nazwy, ale docelowo chodziłoby również o przejęcie pozycji głównej siły opozycyjnej.

- Myślę, że to problem mniejszej wagi. Skoro Włodzimierz Czarzasty utrwalił się na pozycji lidera Lewicy, to dla niego zmiana nazwy nie jest problemem. Dla elektoratu też nie, byleby nazwa nie była skomplikowana - stwierdził Paweł Badzio.

Pomysł zajęcia miejsca PO na scenie politycznej uznał za prawdopodobny. - Obserwowaliśmy na scenach politycznych odejścia typowych partii liberalnych, o ile mamy mówić o Platformie jako o partii liberalnej. Ale ona się odwoływała do zespołu wartości związanych z liberalizmem, więc może wejść w ten trend i Platforma Obywatelska może znikać na naszych oczach - stwierdził.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Grzegorz Napieralski: Włodzimierz Czarzasty nie lubi kompromisów, woli decydować

Z kolei Kacper Rogacin zaczął rozważać, czy Lewica byłaby w stanie zagospodarować część elektoratu KO. - Trzeba się zastanowić, czy elektorat Koalicji Obywatelskiej składa się w dużym stopniu z wyborców, którym bliskie są hasła lewicowe - mówił.

Stwierdził jednak, że gdyby sam konstruował strategię Lewicy, to naturalne byłoby dążenie do czegoś więcej. - Gdybym ja wytyczał strategię, to Lewica powinna dążyć do zostania główną partią opozycyjną. Kolejne wybory, które Lewica miałaby spędzić jako trzecia siła, oznaczałyby stagnację. A teraz Platforma jest w tak złej pozycji, w jakiej chyba nie była jeszcze nigdy, więc jeśli nie teraz, to kiedy? - podkreślił.

Problem przywództwa w PO

Katarzyna Piekarska 1200.JPG
K. Piekarska (KO): szefem naszego klubu powinien być ktoś z PO

W "Debacie dnia" poruszono także temat problemu walki o władzę w szeregach Platformy Obywatelskiej. Goście Polskiego Radia 24 stwierdzili, że naturalnym kandydatem na nowego przewodniczącego partii powinien być Borys Budka. Obaj jednak stwierdzili, że takie rozwiązanie musiałoby oznaczać przedstawienie nowej wizji partii. Tymczasem Grzegorz Schetyna nie jest chętny do oddawania pola.

- Lider, to osoba, która przedstawi konkretną wizję i pchnie całą partię na nowe tory. Czy tak będzie - nie wiem. Wydaje się, że Grzegorz Schetyna nie jest osobą, która choćby na chwilę odchodzi w cień - stwierdził Paweł Badzio.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Borys Budka szefem klubu KO? Katarzyna Lubnauer: ma kilka ważnych zalet

- Grzegorz Schetyna ma problem ze staniem w drugim szeregu. Na wieczorze wyborczym nie przemawiała kandydatka na premiera, ale właśnie Grzegorz Schetyna - zgodził się Kacper Rogacin. - Borys Budka wydaje się naturalnym kandydatem na nowego lidera. Może Rafał Trzaskowski, ale w dalszej perspektywie - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Debatę dnia" prowadził Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 25.10.2019

Godzina emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

D. Grzędziński o protestach wyborczych: nie sądzę, żeby to coś zmieniło

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 10:30
- Protesty wyborcze? Przeważnie na niczym się to kończy - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz. Gośćmi "Debaty Poranka" byli również Mirosław Skowron ("Super Express") oraz publicysta Dariusz Grzędziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Maciejewska: ponowne licznie głosów próbą zastraszania społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 16:31
- Próby ponownego liczenia głosów są mechanizmem obronnym PiS i próbą zastraszania społeczeństwa. Ponownie liczone głosy mają być tam, gdzie PiS nie podoba się wynik wyborów - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Maciejewska z Wiosny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna-Maria Żukowska: będzie wspólny kandydat Lewicy na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 17:21
- Lewica Razem, SLD i Wiosna wspólnie wskażą kandydata - lub kandydatkę - na prezydenta Polski - mówiła w w Polskim Radiu 24 Anna-Maria Żukowska z Lewicy. - Po to jest pierwsza tura tych wyborów - dodała.
rozwiń zwiń