Debata dnia. Budżet Polski będzie zrównoważony. "Uszczelnienie systemu podatkowego wyszło na dobre finansom państwa"

2019-08-27, 19:41

Debata dnia. Budżet Polski będzie zrównoważony. "Uszczelnienie systemu podatkowego wyszło na dobre finansom państwa"
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki . Foto: PAP/Radek Pietruszka

"Projekt budżetu na 2020 r. zakłada brak deficytu oraz zrównoważenie wydatków i dochodów na poziomie 429,5 mld zł" - poinformował we wtorek po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. W Polskim Radiu 24 odnieśli się do tego publicyści: Paweł Krulikowski i Michał Płociński.

Posłuchaj

27.08.19 "Debata dnia". Publicyści o zrównoważonym budżecie
+
Dodaj do playlisty

"Po raz pierwszy od początku transformacji budżet na 2020 r. ma być bez deficytu, zrównoważony" - podkreślił Mateusz Morawiecki. Jak dodał, wydatki na służbę zdrowia przekroczą 5 proc. PKB. Natomiast wydatki na cele społeczne mają wynieść ponad 66 mld zł. "W ramach budżetu państwa zaproponowanego na rok 2020 są utrzymane środki na cele społeczne, a także politykę obronną i inne kwestie, które są bardzo ważne dla polityki gospodarczej państwa" - informował premier.

Powiązany Artykuł

1200_premier_PAP.jpg
Mateusz Morawiecki: projekt budżetu na 2020 r. zakłada brak deficytu

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Rzecznik Ministerstwa Finansów: budżet na 2020 rok będzie prorozwojowy i prospołeczny 

- Trzeba oddać rządowi, że uszczelnienie systemu podatkowego wyszło na dobre finansom państwa. Jeżeli uda się zbilansować budżet to naprawdę będzie historyczna chwila. Długo na to wszyscy czekali - powiedział Michał Płociński. Publicysta zauważył jednak, że ekonomiści najbardziej się obawiają, iż rząd będzie obcinał wydatki inwestycyjne. - Eksperci przestrzegają, że zbilansowany budżet może się przełożyć na spadek wydatków chociażby na służbę zdrowia. Nie wiemy jak rządzący zamierzają ten brak deficytu osiągnąć - dodał.

"PiS już pokazało, że potrafi czynić cuda"

Gość PR24 zaznaczył jednak, że partia rządząca już wielokrotnie pokazywała swoje umiejętności naprawiania sfery finansów publicznych. - PiS już udowodniło, że potrafi czynić niemalże cuda jeśli chodzi o dodatkowe wpływy do budżetu państwa, więc czekamy na efekty. Zobaczymy czy zrównoważony budżet nie jest tylko projektem wyborczym - komentował Michał Płociński.

Paweł Krulikowski zwrócił zaś uwagę na fakt, że w założeniach finansowych są też mniej optymistyczne prognozy. - Oprócz zrównoważonego budżetu warto zwrócić uwagę na informację o spadku wzrostu gospodarczego. Spowolnienie i wzrost inflacji do 2,5 proc. uwzględnia nowa perspektywa finansowa - zauważył politolog. Gość audycji stwierdził, że umyka nam, iż 13 miliardów złotych z opłaty przekształceniowej ZUS trafi w przyszłym roku do budżetu państwa. - To w znacznym stopniu spowodowało, że finanse Polski udało się zrównoważyć. Niektórzy ekonomiści twierdzą, że jest to sztuczka księgowa - powiedział publicysta.

Powiązany Artykuł

Telus 1200.jpg
Robert Telus: realizujemy obietnice, które zawsze mamy bardzo dobrze policzone w budżecie

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Marcin Roszkowski: to dobry moment na to, żeby budżet był zbalansowany

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Maciej Pieczyński.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 27.08.2019

Godzina emisji: 18.06

Polecane

Wróć do strony głównej