X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Reforma systemu edukacji. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 19:24
Ministra edukacji Dariusz Piontkowski zapewnił, że każde dziecko będzie miało miejsce w szkole w nadchodzącym roku szkolnym. Opozycja twierdzi jednak, że tych miejsc może zabraknąć. W "Debacie dnia" rozmawiali na ten temat: Mateusz Kosiński (Tygodnik "Solidarność"), Robert Tekieli (Polskie Radio) i Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).
Audio
Dariusz Piontkowski
Dariusz PiontkowskiFoto: PAP/Jakub Kamiński

Mateusz Kosiński krytycznie odniósł się do spekulacji o rzekomym braku miejsc w szkołach. Jego zdaniem jest to nic innego jak histeria. - Emocje związane z dziećmi to emocje, nad którymi nie zawsze panuje rozum. Jeśli próbuje się mówić, że zwiększa się ilość samobójstw w związku z rekrutacją do szkół, to jest to najwyższy poziom absurdu. Mieliśmy już raz do czynienia z sytuacją, że dwa roczniki szły do szkół (6 i 7-latki) i nie pamiętam takiej burzy w mediach z tego powodu. Mamy do czynienia z polityką; nie ma tematów zasadniczych, więc wybiera się takie, które dotyczą ludzi - powiedział.

Dariusz Piontkowski 1200.jpg
Dariusz Piontkowski: próbuje się obciążyć rząd za to, co robią samorządy

Jego zdaniem skutecznym sposobem na zreformowanie edukacji będzie ogólnopolska debata. - Marzy mi się sytuacja, gdy zaraz po wyborach rozpoczynamy debatę o polskiej edukacji. Po tym wysiłku intelektualnym uzdrowilibyśmy polską szkołę. Wydaje się, że Sławomir Broniarz rozczarował swoje środowisko - przyznał.

Tomasz Wróblewski zauważył, że alarmy o braku miejsc w szkołach są wszczynane zwłaszcza w wielkomiejskich ośrodkach. - Rzecz dotyczy głównie większych miast i tu rodzice są bardziej "medialni". Przez ostatnie lata licea miały coraz mniej uczniów i zwiększały pulę obniżając tym samym poziom edukacji. Takie były zachęty państwa. Aby walczyć z niżem demograficznym szkoły starały się przygarniać jak najwięcej uczniów. Ciekawi mnie to jak będziemy wyglądali za 10 lat. Może wreszcie profesorowie przestaną narzekać na studentów - dywagował Wróblewski.

Przyznał on jednocześnie, że planowana reforma szkolnictwa jest niekompletna i nie uzdrowi całkowicie oświaty. - Ta reforma edukacji nie spełni jeszcze aspiracji Polski. Powinniśmy mieć większą decyzyjność i konkurencyjność płac. Ci nauczyciele, którzy nie pracują często zarabiają więcej od tych, którzy się starają. Edukacja jest miejscem gdzie rządzący mogą zapewnić sobie poparcie na długie lata, ale ta reforma nie wystarczy - zauważył.

matura egzamin szkoła FREE 1200_660.jpg
Edukacja. Publicyści o naborze do liceów: dzieci nie mogą ucierpieć

Również Robert Tekieli stwierdził, że nagonka na edukację to nic innego jak histeria. - Trzeba zapewnić dzieciom możliwość uczęszczania do szkół i to jest zapewnione. Argumentacja jest taka, że dziecko z czerwonym paskiem nie dostało się do wymarzonego liceum. Pasek nie świadczy o tym, że dziecko mieści się w górnej medianie. Mamy do czynienia z histerią - oznajmił dziennikarz. 

Więcej tematów w całej audycji.

Debatę prowadził Adrian Stankowski.

Polskie Radio 24

---------------------------

Data emisji: 11.07.2019

Godzina emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister Edukacji komentuje słowa prezydent Gdańska, która oskarżyła PiS o próby samobójcze uczniów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 15:02
- Warto zapytać, co Aleksandra Dulkiewicz zrobiła, aby zapobiegać niekorzystnym czy nawet dramatycznym decyzjom młodych ludzi - powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski, odnosząc się do oskarżenia polskiego rządu za wzrost prób samobójczych wśród uczniów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Rusecka: opozycja straszy Polaków i prowadzi nagonkę na edukację

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 16:52
- Trwa nagonka opozycji na edukację i teraz znaleźli kolejny powód, by straszyć dzieci i ich rodziców. Zupełnie nie rozumiem chaosu i krzyku na temat problemu z rekrutacją. Myślę, że temat się skończy gdy rekrutacja się odbędzie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Urszula Rusecka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń