Debata Dnia. Opinie o pomysłach decentralizacji Polski

2019-06-06, 19:05

Debata Dnia. Opinie o pomysłach decentralizacji Polski
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Pojawiają się kolejne propozycje decentralizacji Polski. Zdaniem Tomasza Żółciaka ("DGP") są to "odważne pomysły", które dają "przyczynek do dyskusji".  Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" mówił, że "boi się" takich idei i są one "niebezpieczne". Z kolei Robert Tekieli (Polskie Radio) widzi w tym próbę "przedstawienia jakiejś intelektualnej propozycji" przez opozycję, która "nie ma żadnego programu".

Posłuchaj

6.06.19 Debata Dnia. Dyskusje wokół decentralizacji
+
Dodaj do playlisty

We wtorek odbyła się sesja "Samorządna Rzeczpospolita" zorganizowana w ramach odbywającego się w dniach 1-11 czerwca w Gdańsku Święta Wolności i Solidarności dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które miały miejsce 4 czerwca 1989 r. Na spotkaniu samorządowców zorganizowanym w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej wysypie Ołowianka zaprezentowanych zostało 21 tez zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów. 

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbyło się również potkanie Samorządna Rzeczpospolita z udziałem ponad 400 polskich samorządowców. Zaprezentowano na nim 21 tez zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów, przede wszystkim wzmocnienia ich kompetencji. Tezy mają zostać poddane debacie i – po ewentualnych modyfikacjach, zaprezentowane ponownie – 31 sierpnia 2019 roku, jako postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej. –Na ich podstawie przygotujemy projekty ustaw, które złożymy pod obrady nowego parlamentu RP – poinformowali po spotkaniu samorządowcy.

Tomasz Żółciak stwierdził, że "mamy teraz zalew pomysłów decentralizacyjnych". - Te wizje pojawiają się na razie ze strony think tanków, które są bliżej lub dalej, ale kojarzone ze środowiskiem dzisiejszej opozycji i jest to jakiś przyczynek do dyskusji - powiedział. Jego zdaniem takie idee, to "prezentacje alternatywnych wizji". - Odważnych pomysłów, przyznaję szczerze. Także takich pomysłów, które wiążą się ze zmianą konstytucji. Pytanie czy opozycja będzie miała odwagę po nie sięgnąć. Mam tu na przykład na myśli pomysł likwidacji urzędu wojewody - powiedział dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej".

- Kiedy usłyszałem te 21 samorządowych tez, to przypomniało mi się, że kiedyś tę "pieśń" już słyszałem - powiedział Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność"). Wskazał, że podobne tendencje miały takie ugrupowania jak Unia Wolności. Jego zdaniem, "to była taka mania decentralizowania wszystkiego". - Już myślałem, że to po prostu przeminęło (...), natomiast znowu usłyszałem to samo w Gdańsku i się przestraszyłem - powiedział publicysta. Przyznał, że "boi się takich propozycji", ponieważ z uwagi na historię Polski "taka zabawa w decentralizację jest niebezpieczna".

- Ja się zastanawiam o co w tym wszystkim chodzi. Jedyna teza, jaka mi przyszła do głowy, taka w miarę prawdopodobna, to taka, że opozycja nie ma żadnego programu. I te rzeczy zostały nagłośnione, żeby przedstawić jakąś intelektualną propozycję - ocenił Robert Tekieli (Polskie Radio). Jego zdaniem w tych ideach "chodzi o to, żeby ktoś, kto zwyciężył wybory parlamentarne nie zdobył całej władzy". - Jeśli to jest projekt, z którego miałby być wywiedziony jakiś program na jesieni to jest za późno - ocenił dziennikarz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której mowa była również o nadchodzących wyborach, kwestii utrudniania śledztwa w sprawie posła PO Stanisława Gawłowskiego oraz o uszczelnieniu systemu podatkowego.

Audycję prowadził Adrian Stankowski.

Polskie Radio 24/msze, PAP, IAR

------------------------------------

Data emisji: 06.06.2019

Godzina emisji: 18.06

Polecane

Wróć do strony głównej