X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Semka: nie można powiedzieć, że przemiany ustrojowe 1989 roku odbyły się bezkrwawo

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 19:00
- Komuniści nie ustąpiliby gdyby nie 10 lat oporu Polaków. Za tę walkę wielu jednak zapłaciło życiem - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Semka, publicysta tygodnika "Do Rzeczy". Gościem audycji był również Piotr Grzybowski z Radia Warszawa.
Audio
  • 04.06.19 Debata dnia. Publicyści o wyborach 4 czerwca 1989 roku i ich kontekście historycznym
Wybory parlamentarne (tzw. Wybory czerwcowe, Wybory do Sejmu Kontraktowego). Nz. głosuje przewodniczący Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ Solidarność Lech Wałęsa
Wybory parlamentarne (tzw. Wybory czerwcowe, Wybory do Sejmu Kontraktowego). Nz. głosuje przewodniczący Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ Solidarność Lech Wałęsa Foto: PAP/Jan Bogacz

We wtorek mija 30. rocznica wyborów parlamentarnych z 1989 roku, które były wynikiem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. W powojennej historii Polski były to pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu, który w PRL został zlikwidowany po sfałszowanym referendum 1946 roku. Obóz "Solidarności" zdobył 99 na 100 mandatów senatorskich i wszystkie 161 mandatów poselskich przypadających kandydatom bezpartyjnym.

Czytaj więcej
Wybory89_1200x660.jpg
Wybory 4 czerwca 1989. Zobacz serwis specjalny

- Rewolucja 1989 roku nie odbyła się w warunkach walk ulicznych, ale nie można powiedzieć, że zakończyła się ona bezkrwawo. Za początek zmian uznajemy Sierpień'80, a po tych wydarzeniach ginęli chociażby górnicy kopalni Wujek. Zostali zamordowani również Grzegorz Przemyk i ks. Jerzy Popiełuszko - przypomniał Piotr Semka. Publicysta podkreślił także, że stan wojenny zamroził "Solidarność" i zamienił ją w organizację nielegalną, której władze były uznaniowe. - Wszyscy przez to musieli utrzymać wiarę wokół jednego lidera, co uczyniło Lecha Wałęsę niedemokratycznym przywódcą. Ludzie, którzy pracowali na kampanię "Solidarności" uznawali jednak, że "Lechu wie co robi". Tymczasem on był pod coraz większym wpływem doradców, którzy zaczęli prowadzić politykę nie konsultując jej z masami związkowymi - dodał.

Piotr Grzybowski stwierdził zaś, że "wybory 4 czerwca 1989 roku nie były wolne, ponieważ były one efektem układu Okrągłego Stołu". - "Solidarność" mogła wyjść do przodu z jakimiś swoimi postulatami, ale ustępujący komuniści zachowali status quo - zauważył gość PR24. Dziennikarz ocenił również, że przy Okrągłym Stole nie było widać woli walki. - Dwóch partnerów uzgadniało po prostu w jakim zakresie mają reformować kraj i jakie profity otrzyma każda ze stron - komentował.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Czytaj więcej
Ryszard Czarnecki 663.JPG
Ryszard Czarnecki: wybory 1989 r. nie były przełomowe dla Polski

Audycję prowadził Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 04.06.2019

Godzina emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antoni Macierewicz: do dziś wydobywamy się z konsekwencji Okrągłego Stołu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 17:37
- Zmarnowano blisko 30 lat i po dzień dzisiejszy wydobywamy się z konsekwencji społecznych, gospodarczych, politycznych, które stworzył Okrągły Stół - stwierdził w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Orzeł: 4 czerwca 1989 roku zaczął się nowy ustrój - kapitalizm uwłaszczeniowo-nomenklaturowy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 16:00
- To nieprawda, że 4 czerwca 1989 roku zaczęliśmy sami decydować. Polacy dobrze głosowali, ale rządzić zaczęli ci, którzy się ułożyli z władzą komunistyczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Józef Orzeł, członek Rady Polskiej Fundacji Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz do byłych opozycjonistów: jesteśmy państwa dłużnikami

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 16:54
- Jesteśmy państwa dłużnikami, a także sojusznikami w dalszych działaniach na rzecz wolności, demokracji, solidarności - mówił we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas spotkania z działaczami opozycji antykomunistycznej krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
rozwiń zwiń