X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Debata Dnia. Publicyści o odrzuceniu wniosku o ekstradycję Stefana Michnika

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 19:28
Wniosek o ekstradycję Stefana Michnika nie miał żadnego sensu. Zgodnie ze szwedzkim prawem ten człowiek nie mógł zostać wydany Polsce - mówił w Debacie Dnia Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej". W Polskim Radiu 24 sprawę odmowy ekstradycji Michnika komentował również Miłosz Lodowski, publicysta. 
Audio
  • 12.0219 Debata Dnia. Publicyści o odrzuceniu wniosku o ekstradycję Stefana Michnika
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

We wtorek Sąd Rejonowy w Goeteborgu nie wyraził zgody na wydanie polskim władzom Stefana Michnika, który jest przez stronę polską oskarżany o zbrodnie stalinowskie. Jako powód odmowy wskazano na przedawnienie zarzucanych Michnikowi czynów oraz jego szwedzkie obywatelstwo. 

- Wniosek o ekstradycję Stefana Michnika nie miał żadnego sensu. Zgodnie ze szwedzkim prawem Michnik nie mógł zostać wydany Polsce - wskazywał na naszej antenie Patryk Słowik. - Dla nas Stefan Michnik jest Polakiem, dla Szwedów jest Szwedem - dodawał. 

Z takim postawieniem sprawy nie zgodził się Miłosz Lodowski. - Jest jeden zwyczaj międzynarodowy, który warto przebadać. To kwestia, czy Stefan Michnik wszedł w posiadanie obywatelstwa szwedzkiego w sposób prawidłowy - mówił. - Jeżeli Stefan Michnik został szwedzkim obywatelem, nie podając pełnych informacji na temat swoich "dokonań", to być może nadal jest obywatelem Polski. Wtedy polskie przepisy mogłyby go "dopaść" - wyjaśniał publicysta. 

Stefan Michnik (ur. w 1929 r.) mieszka obecnie w Szwecji i co najmniej od 2008 roku unika jakichkolwiek kontaktów zarówno z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak też z właściwą polską placówką dyplomatyczną; nie odbiera również korespondencji kierowanej do niego w śledztwie. W związku z tym 14 sierpnia 2018 roku Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu Michnika na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Następnie 24 sierpnia prokurator IPN zarządził poszukiwanie podejrzanego listem gończym, a 16 września wystąpiono z wnioskiem do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Jak ocenia prokuratura IPN, Michnikowi grozi surowa kara, ponieważ zarzuca mu się popełnienie 30 zbrodni i występków o górnej granicy sankcji pozbawienia wolności wyższej niż 8 lat, w tym zabójstw, a zatem przestępstw, za które możliwe jest wymierzenie nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji. 

Rozmowę prowadził Adrian Stankowski.

Polskie Radio 24/PAP/zz

-----------------------------------

Data emisji: 12.02.2019

Godzina emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szwecja: sąd nie wyraził zgody na wydanie Stefana Michnika Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 15:30
Sąd Rejonowy w Goeteborgu nie wyraził zgody na wydanie polskim władzom Stefana Michnika - wynika z udostępnionego we wtorek PAP protokołu. Powodem odmowy jest przedawnienie zarzucanych Michnikowi czynów oraz jego szwedzkie obywatelstwo. 
rozwiń zwiń