X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Debata Dnia: Publicyści o projekcie uchwały Senatu ws. Marca ‘68

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 18:00
Senatorowie pracują nad jednolitą treścią uchwały dotyczącej Marca ’68. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o tym, jaką postawę w kontekście tej rocznicy powinny przyjąć władze Polski, rozmawiali Adam Borowski Adam Borowski z „Gazety Polskiej” i Jarosław Włodarczyk z „Press Club Polska”.
Audio
  • 5.03.18 Debata Dnia: Publicyści o projekcie uchwały Senatu ws. Marca ‘68
Warszawa, 05.03.2018. Senator Jan Żaryn podczas posiedzenia senackiej Komisji Ustawodawczej, 5 bm. Podczas obrad odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały w 50. rocznicę wydarzeń marcowych z 1968 r.
Warszawa, 05.03.2018. Senator Jan Żaryn podczas posiedzenia senackiej Komisji Ustawodawczej, 5 bm. Podczas obrad odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały w 50. rocznicę wydarzeń marcowych z 1968 r. Foto: PAP/Marcin Obara

Autor propozycji PiS, senator Jan Żaryn, powiedział, że łączenie obydwu projektów jest na „bardzo zaawansowanym etapie”. Pozostałe sporne kwestie dzielą jednak senatorów. Chodzi między innymi o wymienienie nazwisk studentów wyrzuconych z Uniwersytetu Warszawskiego wskutek studenckiego wiecu, a także podkreślenie, że za antysemicką nagonkę, będącą dalszym następstwem wydarzeń z 1968 roku, odpowiadali komuniści.

W propozycji PiS znalazło się również następujące stwierdzenie: „Komunistami byli także Polacy, za których dziś wypada nam przeprosić zarówno wyrzucone wówczas rodziny polskie pochodzenia żydowskiego, jak i ich potomków żyjących obecnie często w nieświadomości, komu zawdzięczają swój los. Przepraszamy!”.

– Nie zgadzam się w tym przypadku z Janem Żarynem. Nie ma powodu, byśmy przepraszali. Nie byliśmy wówczas suwerennym państwem. Zaganianie prostych ludzi, robotników, na antysemickie wiece (…) było działaniem obcej władzy, narzuconej nam przez Moskwę – komentował w Polskim Radiu 24 Adam Borowski. – Nie widzę najmniejszego powodu, by Polacy, obecny rząd, za Marzec ‘68 przepraszali – dodawał.

Zdaniem Jarosława Włodarczyka, tego typu narracja jest swego rodzaju wypaczeniem. – Jak coś dobrego robią Polacy, robi to cały naród. A jak coś złego, jest to indywidualna sprawa; czyny popełniane przez konkretnych ludzi – wyjaśniał. – Nie bronię PRL-u. Ale to kwestia narracji. Jak coś pochodzi z PRL-u, jest obce i narzucone. Ale np. gdy krytykowana jest prywatyzacja, pojawiają się głosy, że my wszyscy to wypracowaliśmy – mówił publicysta.

Senacka komisja ustawodawcza obecnie przerwała prace nad projektami uchwał w sprawie Marca '68. Dwie propozycje złożyły do izby kluby PiS oraz PO. Senatorowie mają jednak kontynuować prace zmierzające do połączenia projektów – posiedzenie zaplanowano na wtorek, na godzinę 8.00.

Przedstawiciele senackiej komisji nie wykluczyli, że w razie braku porozumienia co do treści uchwały w sprawie Marca '68 roku, rozważane będzie uchwalenie przez Senat uchwały sejmowej.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 5.03.18

Godzina emisji: 17.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marzec '68 a konflikt polsko-izraelski

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 13:35
– Obecna atmosfera nie sprzyja wspólnej refleksji, a budzeniu demonów – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk, politolog z Polskiej Akademii Nauk. Mija 50 lat od antysemickich czystek dokonanych przez władze w PRL. Tymczasem dziś, w kontekście izraelsko-polskiego konfliktu na tle nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, stosunki na linii Warszawa-Tel Awiw są napięte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa PR24: Posłowie o ograniczeniu liczby wiceministrów

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 16:33
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmniejszenie liczby wiceministrów. Na konferencji prasowej szef rządu powiedział, że ma dojść do zmniejszenia liczby członków gabinetów politycznych ministrów. O cięciach w administracji mówili w audycji Rozmowa PR24 Waldemar Buda (PiS) i Jerzy Kozłowski (Kukiz’15).
rozwiń zwiń