X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Afera Amber Gold. "Przesłuchanie Sylwestra Latkowskiego to było one man show"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 18:50
W środę przed komisją śledczą ds. Amber Gold zeznawali dziennikarze śledczy Sylwester Latkowski i Michał Majewski, którzy pisali o Amber Gold. Sylwester Latkowski powiedział, że w jego ocenie na Pomorzu istnieje "układ trójmiejski" gangsterów i polityków. Z kolei według Michała Majewskiego Marcin i Katarzyna P. byli figurantami. O zeznaniach dziennikarzy mówili w audycji Debata Dnia Jacek Nizinkiewicz (Rzeczpospolita) i Anna Sarzyńska (portal wPolityce.pl).
Audio
  • 25.10.2017 Anna Sarzyńska i Jacek Nizinkiewicz o środowych zeznaniach przed komisją ds. Amber Gold.
Były dziennikarz tygodnika Wprost Michał Majewski (L) i były redaktor naczelny tygodnika Wprost Sylwester Latkowski (P) podczas przerwy w przesłuchaniu przez sejmową komisję śledczą ds. Amber Gold, 25 bm. w Sejmie.
Były dziennikarz tygodnika "Wprost" Michał Majewski (L) i były redaktor naczelny tygodnika "Wprost" Sylwester Latkowski (P) podczas przerwy w przesłuchaniu przez sejmową komisję śledczą ds. Amber Gold, 25 bm. w Sejmie. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Sylwester Latkowski powiedział, że Amber Gold by się "nie udało, gdyby nie parasol ochronny", a także nazwał Trójmiasto "mała Sycylią". Według źródła dziennikarzy to Jan P., pseudonim "Tygrys" i biznesmen Marius Olech stoją za powstaniem OLT i Amber Gold, a Marcin P. był słupem. Zdaniem Jacka Nizinkiewicza Sylwester Latkowski nie powiedział nic nowego.

- Sylwester Latkowski użył ciekawych chwytów retorycznych, ale jeśli chodzi o nowe informacje, to nie było konkretów, tylko przypuszczenia. Nie wiadomo kto miałby trójmiejską mafię tworzyć. Latkowski często nawiązywał do swoich książek i promował nowe wydawnictwa. Przesłuchanie dziennikarza to było one man show. Latkowski pomieszał ze sobą wiele wątków i mówił bardzo ogólnie – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Według Anny Sarzyńskiej Sylwester Latkowski ujął aferę Amber Gold w zgrabne ramy narracyjne. – Gdyby spisywać aferę Amber Gold w formie książki, to łatwo byłoby pójść tropem opowieści dziennikarza. Nie było jednak twardych dowodów, tylko wiele wątków, w tym obyczajowe dotyczące Iwony Wieczorek – powiedziała komentatorka

W ocenie Nizinkiewicza Marcin P. jest "kuty na cztery łapy". - Można mieć wrażenie, że P. to niezbyt lotny intelektualnie słup, ale w rzeczywistości to człowiek przygotowany do swojej roli. Zgadzam się tutaj z Sylwestrem Latkowski, że trudno uwierzyć w to, że małżeństwo P. funkcjonowało same. Państwo nie zadziałało poprawnie, ale nie mam dowodów, że Marcin P. był słupem. Można jednak stwierdzić, że państwo nie zdało egzaminu w sprawie Amber Gold – przekonywał dziennikarz.

Jak podkreślała Sarzyńska, istnieją przesłanki, że Marcin P. mógł być słupem. - Jeśli sprawca twierdzi, że nie został powstrzymany przez organy państwa, to jest dość mocne stwierdzenie. Milczenie, jeśli chodzi o źródła może uwiarygadniać twierdzenie o mafii. Marcin P. może bardziej bać się powiedzieć prawdę, niż pójść do więzienia. Pytanie brzmi czy działał na czyjeś zlecenie, czy to była degrengolada państwa – wskazywała publicystka.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_______________________

Debata dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 25.10.2017

Godzina emisji: 17:11


Czytaj także

Afera Amber Gold. Sylwester Latkowski: według źródła "Tygrys" i Marius Olech stoją za OLT i Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 14:30
Według źródła dziennikarzy to Jan P., pseudonim "Tygrys" i biznesmen Marius Olech stoją za powstaniem OLT i Amber Gold - wynika z zeznań Sylwestra Latkowskiego składanych w środę przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold. Posiedzenie komisji transmitujemy w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera Amber Gold. Przesłuchanie Michała Majewskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 15:15
Michał Tusk znalazł się etycznie w bardzo trudnej sytuacji, będąc jeszcze dziennikarzem, doradzał Marcinowi P. w kwestiach lotniczych, proponował korzystne rozwiązania - mówił b. dziennikarz tygodnika "Wprost" Michał Majewski w środę przed komisją śledczą ds. Amber Gold. Wcześniej komisja przesłuchała byłego redaktora naczelnego pisma - Sylwestra Latkowskiego. Polskie Radio 24 transmitowało jego przesłuchanie.
rozwiń zwiń