Komendant małopolskiej policji nowym szefem BOR

2017-04-25, 17:57

Komendant małopolskiej policji nowym szefem BOR
Nowo powołany szef Biura Ochrony Rządu nadinspektor Tomasz Miłkowski podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, 25 bm. w KPRM.Foto: PAP/Paweł Supernak

Dotychczasowy komendant małopolskiej policji, nadinsp. Tomasz Miłkowski, od środy obejmie stanowisko szefa Biura Ochrony Rządu. Poinformowała o tym premier Beata Szydło. Miłkowski oświadczył, że w BOR potrzebne są zmiany, ale osoby służące w formacji nie mają powodów do obaw. W Debacie Dnia komentarz Tomasza Pietrygi z Rzeczpospolitej i Jarosława Włodarczyka z Press Club Polska.

Posłuchaj

25.04.17 Debata Dnia: Publicyści o nowym szefie BOR
+
Dodaj do playlisty

Przedstawiając Miłkowskiego na konferencji prasowej, premier poinformowała, że rząd chce stworzyć w miejsce BOR służbę skuteczną i profesjonalną. Zdaniem Tomasza Pietrygi, trudno na razie jednak ocenić, czy nowy szef BOR będzie w stanie sprawnie przeprowadzić ten proces.

– Nadinsp. Miłkowski to postać nieznana w szerokich kręgach. Pytanie, jakie ma pomysły na reformę służby – mówił gość PR24. Towarzyszący premier, podczas konferencji prasowej, szef MSWiA Mariusz Błaszczak wyraził nadzieję, że ustawa powołująca nową formację w miejsce BOR zostanie przyjęta przez parlament jeszcze przed wakacjami. – To znaczy, że nowy szef BOR ma bardzo mało czasu – komentował publicysta Rzeczpospolitej.

Z kolei Jarosław Włodarczyk wskazywał w Polskim Radiu 24, że Biuro Ochrony Rządu potrzebuje gruntownych zmian. – Mam nadzieję, że reforma nie będzie polegała wyłącznie na zmianie nazwy – podkreślał komentator.

Pod koniec stycznia dotychczasowy szef Biura Ochrony Rządu gen. bryg. Andrzej Pawlikowski został odwołany po tym, gdy poprosił o zwolnienie ze służby i przejście na emeryturę „ze względu na stan zdrowia”. Przez blisko trzy miesiące p.o. szef Biura był wiceszef BOR płk Tomasz Kędzierski.

Reforma sądownictwa a środowisko prawnicze

20 maja w Katowicach odbędzie się kongres zwołany przez trzy największe korporacje prawnicze – informowała Rzeczpospolita. Będzie to pierwsza wspólna inicjatywa radców prawnych, sędziów i adwokatów. Inicjatorzy kongresu sprzeciwiają się kwestii pomijania ich w dyskusji nad przyszłością wymiaru sprawiedliwości.

– To będzie wyjątkowe wydarzenie. Nigdy do tej pory korporacje sędziów, adwokatów i radców nie działy razem. Oczywiście poszczególne środowiska prawnicze prezentowały podobne stanowisko np. w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, ale nigdy wcześniej nie było integracji na poziomie organizacyjnym – mówił Tomasz Pietryga.

W ocenie Jarosława Włodarczyka, opór środowiska prawniczego względem proponowanych przez resort sprawiedliwości zmian nie może dziwić. – Każda władza chciałby mieć kontrolę nad sądami. To łakomy kąsek, ale mamy trójpodział władzy. Protest środowisk prawniczy jest zrozumiały – komentował gość PR24. – Nikt nie kwestionuje tego, że zmiany być może są potrzebne. Reforma powinna jednak być efektem szerokiego konsensusu, a nie narzucenia przez jedną czy drugą partię – podkreślał dziennikarz. 

Więcej komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem Debaty Dnia był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/PAP/mp

_________________

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 25.04.17

Godzina emisji: 17.06

Polecane

Wróć do strony głównej