X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Echa zamieszania w Sejmie. "To było zaplanowane"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 22:00
Blokada sejmowej mównicy i domaganie się przez opozycję przywrócenia do obrad Sejmu posła Michała Szczerby. To wydarzenia, które wywołały protesty przed siedzibą parlamentu. Rządzący mówią o próbie przejęcia władzy, a opozycja przekonuje, że PiS działał nielegalnie, głosując w sprawie ustawy dezubekizacyjnej i budżetowej w Sali Kolumnowej. Gotowość do mediacji pomiędzy rządem a opozycją wyraził prezydent Andrzej Duda. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 polityczne zamieszanie komentowali publicyści.
Audio
Uczestnicy manifestacji, która odbyła się przed Pałacem Prezydenckim
Uczestnicy manifestacji, która odbyła się przed Pałacem PrezydenckimFoto: PAP/Marcin Obara

Wstępem do zaostrzenia sporu na linii rząd-opozycja było piątkowe wystąpienie posła Michała Szczerby. Polityk PO podczas dyskusji nad budżetem wszedł na mównicę z kartką z napisem „Wolne media w Sejmie”. Poseł, po utarczce słownej z marszałkiem Sejmu, został wykluczony z dalszych obrad. W geście protestu, opozycja zablokowała mównicę w Sali Plenarnej.

– Marszałek Marek Kuchciński zdawał sobie sprawę, że obecność Michała Szczerby na mównicy była po to, by wywołać awanturę – oceniał Wojciech Reszczyński. – To była zaplanowana akcja opozycji; nawet gdyby poseł Szczerba został przywrócony do prac Sejmu, awantura i tak by wybuchła – dodawał publicysta.

W podobnym tonie na naszej antenie wypowiadał się Jerzy Jachowicz. – To było zaplanowane przedstawienie – przekonywał dziennikarz tygodnika „wSieci”, współpracujący również z Polskim Radiem 24. – Całe zamieszanie to zaplanowana wcześniej prowokacja Platformy Obywatelskiej, być może w porozumieniu z Nowoczesną – podkreślał.

Przed gmachem parlamentu trwa manifestacja Komitetu Obrony Demokracji i opozycji. Podczas protestu, przeciwko zmianom dotyczącym organizacji pracy mediów w Sejmie i Senacie, wznoszone są również hasła antyrządowe.

– To, co obecnie się dzieje, to próba zamachu stanu. To nie ma nic wspólnego z walką o prawa obywatelskie – mówiła na naszej antenie Ewa Stankiewicz, publicystka Telewizji Republika. – Walka o wolność słowa to tylko pretekst. Przyczyną próby obalenia rządu jest odebranie przywilejów funkcjonariuszom aparatu komunistycznego – komentowała dziennikarka.

– To, co się dzieje, nie jest próbą destabilizacji państwa czy przejęcia władzy. Tego typu stwierdzenia to przesada – oceniał z kolei Michał Szułdrzyński z „Rzeczpospolitej”. 

Zdaniem Romana Mańki z Fundacji FIBRE, podział polskiego społeczeństwa, a także istniejące podziały polityczne, to w dużej mierze efekt politycznego zaangażowania mediów. – Media komercyjne nie mogą relacjonować wydarzeń tak, jak chcą. Powinny wykonywać swoje zadania z jak największą rzetelnością; media komercyjne również pełnią misję publiczną – przekonywał. – Relacjonowanie w nierzetelny sposób można porównać do sytuacji, w której ktoś prowadzi restaurację bez spełnienia norm sanitarnych – tłumaczył Roman Mańka.

Tymczasem prezydent Andrzej Duda wyraził gotowość do mediacji między rządem a opozycją. – Bycie ponadpartyjnym mediatorem to rola prezydenta. Wydaje się, że swoją aktywnością Andrzej Duda chce dać opozycji szansę na wycofanie się z tej awantury – komentował Adrian Stankowski z „Gazety Polskiej Codziennie”.

Więcej w całej rozmowie.

Gościem Debaty Dnia był także Marcin Wikło z tygodnika „wSieci”. W Polskim Radiu 24 również komentarz Agatona Kozińskiego z „Polski The Times” i  Pawła Lisickiego z Do Rzeczy”. Na naszej antenie ponadto łączenie z Mariuszem Mrozkiem. Rzecznik Prasowy Komendy Stołecznej Policji mówił, jak przebiega manifestacja opozycji i KOD przed Sejmem.

Polskie Radio 24/mp

__________________

Data emisji: 17.12.16

Godzina emisji: 14.20; 16.15


Czytaj także

Awantura w Sejmie. "Opozycja wyświadcza dziennikarzom niedźwiedzią przysługę"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 23:59
- Jeżeli opozycja robi z tego teatr, blokuje mównicę, to oczywiste jest, że PiS w tej sytuacji nie może się wycofać bez utraty twarzy z propozycji ws. ograniczenia obecności dziennikarzy w Sejmie - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Warzecha (Do Rzeczy). Sprawę skomentowali również Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy) i Grzegorz Osiecki (Dziennik Gazeta Prawna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sobota po Tygodniu: Zaostrza się spór w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 13:05
Konflikt na linii rząd-opozycja nabiera na sile. Dowodem na to było m.in. blokowanie mównicy na Sali Plenarnej w Sejmie przez dużą część politycznych przeciwników Prawa i Sprawiedliwości. – Tego typu zachowania nie powinny mieć miejsca w parlamencie – komentował w Sobocie po Tygodniu Jakub Gontarek (Forum Młodych Lewiatan). O sprawie w Polskim Radiu 24 mówili również Maciej Antosiuk z Fundacji „Odpowiedzialność Obywatelska” i Adam Kielar z portalu „politykawarszawska.pl”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest dziennikarzy z polityczną awanturą w tle. "Spór eskalował do niebezpiecznych rozmiarów"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 15:00
Część mediów w piątek nie pokazywała polityków, protestując w ten sposób przeciwko zmianom dotyczącym organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie. W spór włączyła się również opozycja. Po wykluczeniu z obrad posła Michała Szczerby (PO), przeciwnicy rządów Prawa i Sprawiedliwości zablokowali sejmową mównicę. Przed parlamentem rozpoczęła się również manifestacja Komitetu Obrony Demokracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca dziennikarzy w parlamencie. Jak to wygląda poza Polską?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 19:03
Kancelaria Sejmu chce uregulować kwestię organizacji pracy dziennikarzy w parlamencie. Część opozycji i środowiska medialnego uważa, że to próba ograniczenia dostępu mediów do tego, co dzieje się w Sejmie. W Polskim Radiu 24 o tym, jak pracują dziennikarze w parlamentach innych państw i Unii Europejskiej, mówili nasi zagraniczni korespondenci.
rozwiń zwiń