Kard. Dziwisz apeluje o modlitwę za ofiary zamachów

2016-07-26, 14:46

Kard. Dziwisz apeluje o modlitwę za ofiary zamachów
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz (2P) i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz (L), podczas mszy otwarcia na krakowskich Błoniach. Foto: PAP/Radek Pietruszka

W Krakowie oficjalnie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Podczas mszy inauguracyjnej, która odbyła się na krakowskich Błoniach, kard. Stanisław Dziwisz odniósł się do ofiar zamachów terrorystycznych.

Posłuchaj

26.07.16 O. Mikulski: „Mówimy o miłosierdziu jeżeli jesteśmy w relacji. Trudno być miłosiernym wyizolowanym od innych”.
+
Dodaj do playlisty

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przywitał młodych pielgrzymów ze 187 krajów świata i podkreślił, że - choć mówią wieloma językami - od dziś będą ze sobą rozmawiać językiem ewangelii, czyli „językiem braterstwa, solidarności i pokoju”.

- Modlimy się w tej mszy świętej za wszystkie ofiary zamachów terrorystycznych w ostatnim czasie, a w sposób szczególny módlmy się za kapłana, który poniósł dzisiaj śmierć i to podczas sprawowania Eucharystii – powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

Mottem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży jest przesłanie „Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. O tym, a także o podejściu polskich katolików do uchodźców rozmawiali w Debacie Dnia o. Wacław Oszajca, o. Wojciech Mikulski i Piotr Eyoum, teolog i publicysta katolicki.

- Miłosierdzie to postawa człowieka względem całej rzeczywistości – podkreślił o. Oszajca. - Nie tylko względem ludzi biednych, odrzuconych i zmarginalizowanych, ale także względem całego stworzenia – dodał o. Oszajca.

Gość odniósł się również do ostatniej encykliki papieża Franciszka. - Powinniśmy być miłosierni nie tylko dla zwierząt i roślin, ale także dla materii nieożywionej. Jednym słowem człowiek miłosierny to człowiek, który opiekuje się stworzeniem i który nieraz bardziej zabiega o dobro innych ludzi i całego stworzenia niż o swoje – podsumował.

O. Mikulski podkreślił, że miłosierdzie „zakłada pewną reakcyjność”. - Mówimy o miłosierdziu jeżeli jesteśmy w relacji. Trudno być miłosiernym wyizolowanym od innych – zaznaczył. Gość odniósł się także do współczesnego modelu życia młodych osób. - Jeżeli osoba jest zapatrzona jedynie w sukces i dobra materialne to nie widzi nie tylko innych, ale także siebie – podkreślił. I dodał, że „prędzej czy później taka postawa prowadzi do katastrofy życiowej”.

Piotr Eyoum zwrócił z kolei uwagę, że Światowe Dni Młodzieży pozwalają „poczuć powszechność Kościoła”. – Spotykają się ludzie z różnych krajów, kontynentów i przez to wzrasta ich doświadczenie wiary. Okazuje się bowiem, że odnajdują u siebie pewne odmienne elementy, które są w stanie wprowadzić u siebie. To powoduje, że są ubogaceni – podsumował Piotr Eyoum.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Galeria ŚDM - dzień I

Polskie Radio 24/pr

Data audycji: 26.07.16

Godzina audycji: 17:15

 

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej