W czwartek wieczorem odbędzie się istotny mecz na Euro 2016 pomiędzy reprezentacjami obu krajów. Z wizytą w Niemczech jest również prezydent Andrzej Duda. W piątek - w 25. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie - do Polski przyjeżdża prezydent Niemiec Joachim Gauck. To dobry moment, by zastanowić się, jak wyglądają stosunki polsko-niemieckie.
– Traktat w pewnych punktach został zrealizowany z mniejszą korzyścią dla Polski, choćby dla Polaków mieszkających w Niemczech. Relacje polsko-niemieckie są jednak niezłe i to z dwóch powodów – gospodarczych i kontaktów międzyludzkich. To dwie sfery, które można zapisać na plus. Ćwierć wieku temu było więcej nieufności, a teraz jest więcej pozytywów niż negatywów – powiedział Krzysztof Losz.
Jak przyznał Bogumił Kolmasiak, w relacjach polsko-niemieckich w sferze społecznej i gospodarczej wymiany handlowej nie dzieje się nic złego. Regres można jednak zaobserwować w polityce.
– Dla wielu polskich polityków fakt, że niemieccy politycy stają w obronie pewnych instytucji jak Trybunał Konstytucyjny i mają dość intensywne relacje z polską opozycją może być dość problematyczny. Pojawia się więc retoryka antyniemiecka – mówił gość Polskiego Radia 24.
W Debacie Dnia również o decyzji Komisji Europejskiej dot. rozpoczęcia procedury przeciwko Polsce w związku z planowaną wycinką w Puszczy Białowieskiej, zaniechaniu przez rząd odniesienia się do opinii Komisji Europejskiej ws. praworządności Polski oraz chęci rządu wysłania 210 żołnierzy oraz 4 myśliwców na Bliski Wschód, w ramach koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.
Debatę Dnia prowadził Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/dds