X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Agnieszka Bryc: Duńczycy maksymalnie przeciągnęli decyzję ws. Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 21:07
- W Danii obowiązują pewne procedury i nie jest rosyjską strefą wpływów. Przeciągnęli to i tak maksymalnie jak mogli. Bez złamania prawa nie mogli jednak uczynić nic więcej - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu. Gościem audycji był także dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Audio
  • 31.10.2019 Dr Agnieszka Bryc i dr Szymon Kardaś o decyzji Danii ws. Nord Stream 2 i o sytuacji na Ukrainie
Lubmin w Niemczech. Instalacja łodzi podwodnej z gazociągami Nordstream 2
Lubmin w Niemczech. Instalacja łodzi podwodnej z gazociągami Nordstream 2 Foto: shutterstock.com/ Stefan Dinse

Dania oficjalnie wyraziła swoją zgodę na budowę gazociągu Nord Stream 2 na swoich wodach terytorialnych. Goście Polskiego Radia 24 odnieśli się do tej decyzji.

"Mało argumentów"

- Duńczycy byli pod bardzo dużą presją polityczną z kilku stron. Mieli mało argumentów, aby tę procedurę przeciągać w nieskończoność. Główne kryterium, czyli oddziaływanie na środowisko, wypadło pomyślnie, zresztą pierwszy gazociąg Nord Stream także przeszedł te testy pozytywnie - przyznał dr Szymon Kardaś

- Ważą się losy tranzytu gazu przez Ukrainę, a konkretnie warunków tego tranzytu. Strona rosyjska chce porozumienia krótkoterminowego lub tymczasowego i nie składa poważnych deklaracji dotyczących wolumenów przewozowych przez Ukrainę. Rosjanie jako argument podają to, że muszą mieć jasność z jakich tras będą mogli korzystać. Teraz kiedy uzyskują duńską zgodę, to na pewno wzmocni ich pozycję w negocjacjach z Ukrainą i UE - dodał.

mid-epa07958394.jpg
Ławrow chwali Danię ws. Nord Stream 2: odpowiedzialna postawa

Zdaniem dr Agnieszki Bryc Dania nie mogła w nieskończoność odkładać tej decyzji. - W Danii obowiązują pewne procedury i nie jest rosyjską strefą wpływów. Przeciągnęli to i tak maksymalnie jak mogli. Bez złamania prawa nie mogli jednak uczynić nic więcej. To, co udało się Duńczykom, to dać czas tym wszystkim, którzy walczą po etapie duńskim - zwróciła uwagę. 

- Amerykanie mogą mnożyć sankcje na Rosję. Zapowiadano zresztą sankcje gazowe, ale dzisiaj nie postawiłabym wszystkiego na to, że Amerykanie pośpieszą na nakładanie sankcji gazowych. To nie jest takie pewne. Finalizacja Nord Stream 2 będzie zakończona. Stoimy w przededniu czegoś, co będzie normalizacją relacji Zachodu i USA z Rosją. Amerykanie mogą bronić swoich interesów gazowych w Europie, ale pytanie czy umożliwią im to ewentualne sankcje - zaznaczyła. 

"Podwójna pułapka"

Rozmówcy wypowiedzieli się także na temat sytuacji na Ukrainie. - Prezydent Zełenski znalazł się w podwójnej pułapce. Rosjanie otrzymują szansę odzyskania poważnych wpływów w całej Ukrainie. Pójście formułą Steinmeiera sprawi, że nie da się w całości wycofać wojsk rosyjskich. Powstanie okazja, by zawalczyć o całą Ukrainę. Jeżeli w kampanii wyborczej prezydent głosił hasła propokojowe, to jest to okazja, aby spełnić obietnice wyborcze - powiedziała dr Agnieszka Bryc.

- Konflikt rosyjsko-ukraiński jest jednak tak zawiły, że nawet przy dobrej woli prezydent Zełenski może wpaść w poważne kłopoty. Ma znacznie więcej do stracenia niż sami Rosjanie. Formuła zamrożonego kontaktu sprzyjała Ukrainie, natomiast Rosjanie przełamują impas i pokazują, że chcą pokoju i rozwiązania konfliktu na Ukrainie - stwierdziła.

Rosja Ukraina 1200.jpg
Pokój na Ukrainie? Ekspert: prezydent Zełenski takiego sukcesu potrzebuje

Jak zaznaczył dr Szymon Kardaś, "na tym polega element pułapki, że Zełenski musi cały czas liczyć się z czynnikiem wewnętrznym i społecznym. To dla niego poważny ból głowy i rodzi to poważniejsze niebezpieczeństwo, bo Rosja może wyjść na stronę nastawioną konstruktywnie i będzie oczekiwać ustępstw, przy braku ustępstw z własnej strony".

- Charakterystyczne dla podejścia rosyjskiego jest myślenie "pakietowe". Zastanawiam się do jakiego stopnia negocjacje pojawią się jako element pakietu. Pojawia się pytanie na ile Rosjanie rozciągną tą pakietowość - podsumował. 

***

Audycję "7 dni: Wschód" prowadził Bogumił Husejnow

PAP/Polskie Radio 24/pkr

------------------------------------

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 20.32

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dania: jest zgoda rządu na Baltic Pipe. Chodzi o 133 km rurociągu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 16:15
Duński rząd wyraził zgodę na budowę podmorskiego odcinka gazociągu Baltic Pipe. Ma on umożliwić dostawy do Polski gazu ziemnego z Norwegii. Wydane zezwolenie obejmuje oba odcinki gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, znajdujące się na obszarze morskim Danii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. Górka-Winter: wizyta przedstawicieli NATO na Ukrainie to bardzo ważny moment

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 21:07
- Ta wizyta przedstawicieli NATO na Ukrainie zawiera bardzo pełną agendę. Przy okazji odbędzie się także posiedzenie NATO-Ukraina, przemówienie w parlamencie. Widać, że to bardzo ważny moment zaangażowania i okazania poparcia dla wysiłków ukraińskich na wielu frontach - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Beata Górka-Winter z UW. Gościem audycji był również były ambasador RP na Ukrainie, Jan Piekło. 
rozwiń zwiń