X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert OSW: Chiny mają ogromne wpływy w krajach Azji Centralnej

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 21:20
Mariusz Marszewski z Ośrodka Studiów Wschodnich mówił na antenie Polskiego Radia 24 o polityce Chin w Azji Centralnej. Jak wskazuje, uzależnienie niektórych państw regionu od Pekinu jest na poziomie krajów afrykańskich.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Ilona Bradacova / Shutterstock

Chińczycy aktywnie działają w regionie Azji Centralnej. Mariusz Marszewski z Ośrodka Studiów Wschodnich uważa, że "stosunkowo najlepszą politykę zarządzania wpływami chińskimi wprowadził Kazachstan, który, pomijając strefę ekonomiczną w Ordosie na granicy z Chinami, starał się przerzucać inwestycje chińskie (...) jak najdalej od Chin".

Ekspert wskazał, że w Kazachstanie zrezygnowano z wolnej sprzedaży ziemi. - To być może uratowało Kazachstan przed losem państwem afrykańskich, gdzie ogromne połacie ziemi zostały wykupione przez chińskich i bliskowschodnich inwestorów. Są wysiane pod biopaliwa, następuje degradacja gleb, wysiedlanie miejscowych użytkowników - powiedział.

Uzależniające pożyczki

W porównaniu do krajów regionu, Kazachstan jest bogatym i dobrze zarządzanym krajem. Dlatego może z Pekinem prowadzić nieco inną politykę. Co innego pozostałe państwa.

- Jeżeli chodzi o penetrację kapitałową, kredyty, uzależnienie, to Tadżykistan i Kirgistan są wymieniane na poziomie państw afrykańskich i są w dużej mierze uzależnionymi od Chin przez niespłacone pożyczki - powiedział Mariusz Marczewski.

Zależny Turkmenistan

- Uzbekistan próbuje prowadzić politykę wielowektorową, ale nie wiadomo jak to się skończy. (...) Wpływy chińskie w Uzbekistanie datują się od momentu relacji tego kraju z Zachodem w 2005 roku - tłumaczył gość PR24.

Kolejne państwo to Turkmenistan, jak ujął Mariusz Marszewski, przykład "kraju najdalej położonego od Chin, a najbardziej uzależnionego". - Doszło do sytuacji, w której wszelkiego rodzaju nadwyżka kapitałowa jest drenowana z Turkmenistanu na skutek umów gazowych - wskazał na antenie Polskiego Radia 24 ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/msze

-----------------------------

Data emisji: 22.08.2019

Godzina emisji: 20.33