X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"7 Dni: Wschód". Kulisy obławy augustowskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 21:38
Niedawno ukazała się publikacja Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia poświęcona obławie augustowskiej, pt. "Miotła Stalina. Polska Północno-Wschodnia i jej pogranicze w czasie obławy augustowskiej w 1945 roku". Jednym z jej współautorów jest prof. Grzegorz Motyka z Polskiej Akademii Nauk. Historyk był gościem PR24.
Audio
Wystawa w Sejmie z lipca 2013 roku pt. Obława Augustowska - Lipiec 1945, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku
Wystawa w Sejmie z lipca 2013 roku pt. "Obława Augustowska - Lipiec 1945", przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w BiałymstokuFoto: PAP/Leszek Szymański

Ofiarami obławy padło około 600 osób, które zostały wywiezione przez NKWD w nieznanym kierunku. Nie wiadomo także, gdzie zostały pochowane.

- W opublikowanym tomie znalazły się dokumenty głównie z rosyjskich, ale także z polskich archiwów. W 2012 roku powstał po stronie rosyjskiej i polskiej projekt, który zakładał, że w wyniku współpracy zostaną ujawnione dokumenty na temat obławy. Po kilku latach stosunki polsko-rosyjskie, w wyniku wojny hybrydowej na Ukrainie, pogorszyły się. W efekcie dzisiaj wydajemy ten tom sami. W nim staraliśmy się przedstawić, jak wyglądała naszym zdaniem, ta wielka przeciwpartyzancka operacja, oddając głos przede wszystkim sprawcom, czyli sowieckim czy polskim komunistom – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Motyka.

Historyk podkreślił, że w rosyjskich archiwach badacze starali się odnaleźć dokumenty pokazujące szczegółowy opis obławy. - Do lat 2012 – 2014 przebieg samej obławy znaliśmy głównie z relacji świadków po polskiej stronie. W związku z tym przebadaliśmy teczki wszystkich wojsk wewnętrznych NKWD, które działały w okolicy. Po paru latach badań okazało się, że żaden z tych oddziałów w samej obławie nie uczestniczył. Stało się jasne, że same operacje nie zostały przeprowadzone przez jednostki NKWD. Doszliśmy do wniosku, że to musiała być sama Armia Czerwona, że inaczej nie da się tego wytłumaczyć – dodał gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/bartos

------------------------

Data emisji: 18.07.2019

Godzina emisji: 20.33

Czytaj także

Obława Augustowska: zginęli, bo byli Polakami

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 05:55
To największa zbrodnia komunistyczna w powojennej Polsce. Ofiarami byli działacze podziemia niepodległościowego i miejscowa ludność, sprzyjająca partyzantom.
rozwiń zwiń