X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Protesty w Gruzji - sprzeciw wobec oligarchii?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 22:00
- Rosja traktuje obszar poradziecki jako strefę wpływów, a jednym ze sposobów ich umacniania jest system polityczny, który funkcjonuje w tych państwach – powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Gościem audycji był także dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
Tbilisi, 25 czerwca 2019. Zwolennicy opozycji protestują przed gruzińskim parlamentem
Tbilisi, 25 czerwca 2019. Zwolennicy opozycji protestują przed gruzińskim parlamentemFoto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Czy Protesty w Gruzji wpisują się w trend generalnego sprzeciwu wobec zoligarchizowanego systemu władzy w państwach postsowieckich? Jego przejawy w różnej formie obserwowaliśmy kolejno w Armenii, na Ukrainie i w Mołdawii. Skutki nie będą jednoznaczne ani dla tych państw, ani dla Rosji, która nie szczędzi wysiłków, by rozbudować swoją strefę wpływów. Na ten temat mówili goście audycji "7 Dni: Wschód".

- Rosja traktuje obszar poradziecki jako swoją strefę wpływów, a jednym ze sposobów ich umacniania jest system polityczny, który funkcjonuje w tych państwach. Ten system polityczny to mocna pozycja prezydenta i stojący za tym oligarchiczny układ sił. To, czym odróżnia się Europa Wschodnia, choćby od Polski, to układ powiązań biznesu i polityki, czyli kładzenie nacisku na nieformalne powiązania biznesu i fasadowego układu. Faktycznie rządzą personalne porozumienia zawierane gdzieś "na zapleczu" – powiedziała Agnieszka Legucka.

Szymon Kardaś mówił m.in. o sytuacji politycznej Ukrainy. Po wyborze na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego sporo mówi się o tym, że stoi za nim oligarcha Ihor Kołomojski, ale nowy prezydent odcina się od niego. – To, czy będzie się od niego w stanie odciąć na poziomie praktyki politycznej, zobaczymy. Na razie, w warstwie retorycznej, w pewnym sensie, musi tak czynić, bo jest to konsekwencja wyboru, którego dokonali Ukraińcy. Ten wybór był w dużej mierze motywowany tym, aby wybrać kandydata antysystemowego, co oznacza nie tylko człowieka spoza ukraińskiej elity politycznej, ale też człowieka, który nie będzie uwikłany w jakieś oligarchiczne układy. A przecież ustrój na Ukrainie przez ekspertów nazywany jest demokracją oligarchiczną – podkreślił gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24

-------------------------

Data emisji: 27.06.2019

Godzina emisji: 20.33

Zobacz więcej na temat: Rosja Gruzja Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja ma znów pełne prawa w Radzie Europy. Łukasz Warzecha: interesy z Rosją ważniejsze niż jakaś tam Gruzja

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 10:00
- Powrót Rosji do Rady Europy to przykład braku europejskiej solidarności w fundamentalnej sprawie. To bardzo zły sygnał - Polska powinna zareagować kategorycznie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Łęski (TVP). - Polska powinna zbudować koalicję państw, które zawieszają swoje członkostwo w Radzie Europy i przestają płacić składki członkowskie - dodał Agaton Koziński ("Polska The Times"). Gościem audycji był także Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy").
rozwiń zwiń