X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Partnerstwo Wschodnie. Jakie korzyści daje uczestnikom programu?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 21:00
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych opublikował raport dotyczący wizji rozwoju Partnerstwa Wschodniego po 2020 roku. O dotychczasowych efektach programu i jego przyszłości w Polskim Radiu 24 mówili autorzy raportu Anna Dyner i Daniel Szeligowski z PISM.
Audio
  • 04.04.19 Partnerstwo Wschodnie. Jakie korzyści daje uczestnikom programu?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

W tym roku Partnerstwo Wschodnie obchodzi swoje 10-lecie. Projekt obejmuje Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę. Powołanie tego unijnego programu zostało zainicjowane przez Polskę i Szwecję i miało na celu zbliżenie byłych państw Związku Radzieckiego z Unią Europejską.

- W tym czasie udało się dużo osiągnąć. Trzy państwa: Gruzja, Mołdawia i Ukraina podpisały umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską, zdecydowały się na podjęcie reform związanych z tymi umowami oraz na kroki zmierzające do pogłębienia integracji ze Wspólnotą. Armenia utkwiła w połowie drogi – podpisała dokument o rozszerzonej współpracy z Unią, ale ze względu na swoje położenie i relacje z Rosją oraz uzależnienie od tego państwa, nie zdecydowała się na podpisywanie klasycznych umów stowarzyszeniowych. Azerbejdżan natomiast nigdy nie myślał o poszerzaniu integracji ze Wspólnotą. Nie leży to w jego interesach i nie jest to celem jego polityki zagranicznej  - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Dyner.

Jak zaznaczyła, Białoruś w ostatnim czasie "bardzo chciałaby wzmocnić relacje z Unią Europejską". - Obecnie jest negocjowany dokument, który ma dotyczyć pogłębionej współpracy. Choć pewnym kuriozum jest, że do tej pory niektóre wzajemne relacje między Unią a Białorusią regulowane są na bazie dokumentów podpisywanych jeszcze pomiędzy Europejską Wspólnotą Gospodarzą a Związkiem Radzieckim – dodała.

Daniel Szeligowski podkreślił, że Partnerstwo Wschodnie wsparło podpisywanie umów stowarzyszeniowych i przyczyniło się do zbliżenia ze Wspólnotą. - To był taki parasol polityczny, dzięki któremu te państwa zdecydowały się na zbliżenie z Unią Europejską – razem, jako sześć państw regionu. Unia Europejska wyciągnęła rękę do tych państw, zaoferowała pewne instrumenty. Ale tych reform czy też zmian, które były wymagane, Wspólnota nie mogła zrealizować za nie. Jest to zatem oferta, z której te państwa mogły skorzystać, ale nie musiały – zaznaczył gość PR24.

- Myślę, że ci, którzy skorzystali, na pewno nie żałują. Ale nawet te państwa, które zdecydowały się tylko na częściowe otwarcie na Unię, już odniosły pewne korzyści gospodarcze. Unia jest dla nich dużym partnerem gospodarczym. Jest też ruch bezwizowy i współpraca na poziomie społecznym – podkreślił Daniel Szeligowski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/bartos

-----------------------------

Data emisji: 04.04.2019

Godzina emisji: 20.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak