X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Agnieszka Bryc: Ukraina wchodzi w nowy rok znacznie bardziej samodzielna

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 09:32
W Stambule prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej podpisał tomos, czyli dokument nadający autokefalię zjednoczonej ukraińskiej Cerkwi. Wydarzenie to na antenie Polskiego Radia 24 komentowali eksperci: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i Krzysztof Nieczypor (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Audio
  • 06.01.19 7 Dni: Wschód. Eksperci o podpisaniu tomosu przez Patriarchę Konstantynopola
Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej podpisał tomos
Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej podpisał tomosFoto: PAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO / POOL

W ceremonii w katedrze św. Jerzego w stambulskiej dzielnicy Fanar uczestniczył zwierzchnik ukraińskiej Cerkwi, metropolita Kijowa i całej Ukrainy Epifaniusz. Podpisanie aktu niezawisłości Cerkwi Prawosławnej Ukrainy poprzedziła msza święta celebrowana przez Epifaniusza. Uczestniczyła w niej delegacja ukraińskich władz z prezydentem Petrem Poroszenką i przewodniczącym parlamentu Andrijem Parubijem na czele. Jednym z jej członków był również były prezydent Wiktor Juszczenko.

Czytaj więcej
cerkiew 1200 pap.jpg
Ukraińska cerkiew uniezależnia się od Moskwy. Podpisano dokument

Dr Agnieszka Bryc stwierdziła, że nie wiadomo jak te wydarzenia wpłyną na relacje między Rosją, a Ukrainą. - Cerkiew ukraińska staje się niezależna od rosyjskiej i to rodzi całą masę strategicznych konsekwencji. Separuje to Rosję od niezwykle ważnej możliwości kulturowego wpływania. Trzeba to też postrzegać jako akt polityczny, który czyni Ukrainę jeszcze bardziej niezależnym państwem - uważa gość programu. Ekspertka zaznaczyła, że "nic bardziej nie wiąże obu państw, niż wspólne dziedzictwo religijne". - Tomos ma więc niezwykle ważną wagę historyczną - dodała.

- Historyczny jest proces uniezależniania się ukraińskiej cerkwi od Moskwy. Nie do końca jeszcze jesteśmy w stanie zdać sobie sprawę jak ważnego wydarzenia jesteśmy świadkami. Ma to wielkie znaczenie również dla przyszłych pokoleń - powiedział Krzysztof Nieczypor. Ekspert podkreślił, że jest to kolejna rosyjska porażka. - Na początku 2014 r. ukraińskie społeczeństwo jednoznacznie opowiedziało się za wektorem prozachodnim i ta tendencja się utrzymuje. Ukraina chce integrować się z Europą - ocenił gość programu.

Procedura ogłoszenia tomosu potrwa dwa dni. Po podpisaniu w sobotę aktu o autokefalii Cerkwi Prawosławnej Ukrainy w niedzielę Bartłomiej I wręczy go metropolicie Epifaniuszowi. W niedzielę prawosławni na Ukrainie będą świętowali wigilię Bożego Narodzenia. Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopolitański wszczął procedurę uznania autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego jesienią. Zwołany na 15 grudnia do Kijowa Sobór Zjednoczeniowy wyłonił 39-letniego Epifaniusza (Dumenkę) na zwierzchnika niezależnej od Rosji autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Dotychczas jedyną uznawaną za kanoniczną Cerkwią na Ukrainie była Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/PAP/jp

-----------------------

Data emisji: 06.01.2019

Godzina emisji: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak