more_horiz

Ekspert OSW: Poroszenko stara się prezentować jako gwarant bezpieczeństwa Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 11:12
Prezydent Ukrainy oświadczył, że stan wojenny nie wpłynie na termin wyborów prezydenckich. - Petro Poroszenko stara się prezentować jako gwarant bezpieczeństwa. Ustanowienie stanu wojennego trudno odczytywać bez kontekstu politycznego. Może to mu dać pewne punkty w kampanii wyborczej - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Nieczypor z Ośrodka Studiów Wschodniech.
Audio
  • 2.12.18 Ukraina: stan wojenny pierwszym akordem kampanii wyborczej
W telewizyjnym wywiadzie Petro Poroszemko zaprezentował zdjęcia koncentracji rosyjskich czołgów przy granicy z Ukrainą
W telewizyjnym wywiadzie Petro Poroszemko zaprezentował zdjęcia koncentracji rosyjskich czołgów przy granicy z Ukrainą Foto: PAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 decyzja Poroszenki spotkała się z pewnym niezrozumieniem i zdziwieniem. - W pierwsze wersji Petro Poroszenko chciał wprowadzić stan wojenny aż na 60 dni na całym terytorium państwa. Skutkowałoby to przesunięciem wyborów. W tym momencie sondaże nie dają urzędującemu prezydentowi gwarancji reelekcji. Trudno, żeby nie wykorzystał konfliktu na Morzu Azowskim dla uzyskania przewagi w wyścigu politycznym - tłumaczył Krzysztof Nieczypor.

Ekspert OSW podkreślił, że Poroszenko nie ma innego wyboru, jak pozycjonować się w aspekcie niezależności i niepodległości Ukrainy wobec rosyjskiej agresji. - Reformy w kraju nie przechodzą według scenariusza na jaki liczą wyborcy. Z powodu braku w reformowaniu sądów, w aspekcie walki z korupcją, nie zostały nawet do końca wypełnione warunki otrzymania pomocy finansowej z Międzynarodowego Funduszu Finansowego. Ocena reform nie może być pozytywna - dodał Krzysztof Nieczypor.

Wybory prezydenckie na Ukrainie powinny odbyć się 31 marca przyszłego roku.

Więcej w nagraniu. 

Gospodarzem audycji "7 Dni: Wschód" był Piotr Pogorzelski.

Data emisji: 2.12

Godzina emisji: 8.06

PR24


Zobacz więcej na temat: Ukraina Rosja Morze Azowskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Politycy o konflikcie na Morzu Azowskim: starannie wybrany moment

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 10:22
Zaostrzył się konflikt Rosja - Ukraina po ostrzelaniu ukraińskich okrętów na Morzu Azowskim. Na ten temat w audycji "7x24" dyskutowali: Adam Andruszkiewicz (Wolni i Solidarni), Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15), Marcin Święcicki (Platforma Obywatelska), Paweł Rabiej (Nowoczesna), Katarzyna Piekarska (SLD) i Karol Karski (Prawo i Sprawiedliwość).
rozwiń zwiń