more_horiz

Tadeusz Olszański: ukraińskie samorządy lokalne pomogą w zjednoczeniu Cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 09:34
- Uznanie statusu autokefalicznego ukraińskiego prawosławia wymaga soboru zjednoczeniowego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tadeusz Olszański analityk ds. ukraińskich.
Audio
  • 21.10.18 7 Dni: Wschód. Tadeusz Olszański: ukraińskie samorządy lokalne pomogą w zjednoczeniu Cerkwi
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Patriarchat Konstantynopola zapowiedział, że proces nadania autokefalii jest w toku, nie wydał jednak ostatecznego, potwierdzającego dokumentu, czyli tzw. tomosu. Apel o zjednoczeniowy synod prawosławnych biskupów Ukrainy wydał patriarcha Filaret - zwierzchnik jednej z dwóch największych na Ukrainie cerkwi prawosławnych. Zwrócił się do prawosławnych hierarchów o rozpoczęcie przygotowań do Nadzwyczajnego Zjednoczeniowego Soboru, który to miałby wybrać zwierzchnika nowej lokalnej autokefalicznej ukraińskiej Cerkwi. Zwierzchnik ten ma otrzymać od patriarchy Konstantynopola akt prawny ostatecznie potwierdzający autokefalię.

- Nie wiemy na ile ten sobór jest już przygotowany. Jeżeli zostanie zwołany szybko to będzie oznaczać, że jego decyzje są dość dobrze przygotowane. Nie wykluczam, że większość rzeczy jest już uzgodniona, łącznie z przywództwem - zauważył Tadeusz Olszański.

- Można oczekiwać, że po ogłoszeniu zjednoczenia duża grupa kapłanów i wiernych Kościoła Patriarchatu Moskiewskiego przejdzie do Zjednoczonego Kościoła Narodowego. Jak duża to będzie grupa osób nie wiemy - stwierdził ekspert.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Piotr Pogorzelski.

PR24

____________________ 

Data emisji: 21.10.2018

Godzina emisji: 08:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak