more_horiz

Olga Doleśniak-Harczuk: kanclerz Niemiec nie czuje poparcia członków własnej partii

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 21:14
- Sondaże wskazują, że popularność Angeli Merkel spadła w ciągu ostatnich lat. Podstawowym impulsem do spadku jej notowań było otwarcie w 2015 roku granic Niemiec dla imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej - mówiła w Polskim Radiu 24, Olga Doleśniak-Harczuk z "Nowego Państwa", publicystka zajmująca się m.in. sprawami niemieckimi.  
Audio
  • 30.10.18 Publicystka: Angela Merkel nie czuje poparcia swojej partii
Angela Merkel
Angela Merkel Foto: PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła w poniedziałek na konferencji prasowej nieoficjalne doniesienia, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej partii. Dodała, że jej kadencja na czele rządu jest ostatnią. Poinformowała również, że po upływie obecnej kadencji parlamentu w 2021 r. nie będzie zabiegać o żadne stanowisko polityczne. Zapowiedziała, że gdyby doszło do przedterminowych wyborów, nie będzie się już ubiegać o urząd kanclerski. 

Olga Doleśniak-Harczuk wskazała, że wynik CDU w Hesji pokazuje, że partia nie radzi sobie na niemieckiej scenie politycznej. - Biorąc pod uwagę fakt, że również wyniki SPD nie są najlepsze mamy obraz wielkiej koalicji, której popularność spada. Wygrywa na tym AfD. Tendencja zmierza w kierunku ciągłego karania CDU i SPD przez społeczeństwo- zauważyła publicystka.

Według Gościa Polskiego Radia 24 Angela Merkel przez wiele lat była odbierana, jako silna osobowość w partii. - Można zastąpić każdego. Za chwilę ktoś zastąpi obecną kanclerz na szczycie CDU. W 2003 roku Gerhard Schröder zaryzykował i zrezygnował z kierowania partią. Podobnie stało się z Martinem Schulzem po ostatnich wyborach do Bundestagu - zwróciła uwagę Olga Doleśniak-Harczuk.

Więcej w nagraniu.

Audycję prowadził Łukasz Warzecha.

***

Szukając dziury w całym w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

PR24/ras

_______________________

Data emisji: 30.10.2018

Godzina emisji: 20:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gorąca dyskusja na temat ustawy o broni i amunicji

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 21:45
W sierpniu br. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt nowej ustawy o broni i amunicji. Nowelizacja ma na celu wprowadzenie w Polsce dyrektywy Unii Europejskiej. – Wyraża ona ideę, żeby broni w Polsce w ogóle nie było – mówił w audycji "Szukając dziury w całym” Jarosław Lewandowski, prezes Fundacji Rozwoju Strzelectwa w Polsce i redaktor naczelny miesięcznika "Strzał.pl".
rozwiń zwiń

Czytaj także

O dialogu polsko - niemieckim w sprawie "wypędzonych"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 21:47
Czy na poziomie europejskim da się oprzeć opowieść o historii na wspólnych założeniach? – Chodzi o to, by porozumiewać się i mówić sobie nawzajem jak myślimy o przeszłości – mówił w audycji "Szukając dziury w całym” Rafał Rogulski, dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieda białych w RPA. "Tych problemów nie widać w telewizji"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 21:26
- W RPA coraz bardziej widoczne jest ekonomiczne zróżnicowanie różnych społeczności. W dużej mierze jest to też podział rasowy - mówił w Polskim Radiu 24 Aleksander Haleniuk, politolog, który pracuje nad monografią o sytuacji białych w RPA.
rozwiń zwiń