X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

O dialogu polsko - niemieckim w sprawie "wypędzonych"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 21:47
Czy na poziomie europejskim da się oprzeć opowieść o historii na wspólnych założeniach? – Chodzi o to, by porozumiewać się i mówić sobie nawzajem jak myślimy o przeszłości – mówił w audycji "Szukając dziury w całym” Rafał Rogulski, dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
Audio
  • 16.10.2018 Rafał Rogulski, dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność (Szukając dziury w całym)
Rafał Rogulski, dyrektor sekretariatu Europejskiej Sieci Pamięci i Solidarności i Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w MKiDN podczas konferencji prasowej międzynarodowej kampanii społeczno-edukacyjnej Freedom Express, poświęconej 25. rocznicy upadku komunizmu.
Rafał Rogulski, dyrektor sekretariatu Europejskiej Sieci Pamięci i Solidarności i Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w MKiDN podczas konferencji prasowej międzynarodowej kampanii społeczno-edukacyjnej "Freedom Express", poświęconej 25. rocznicy upadku komunizmu.Foto: PAP/Leszek Szymański

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył jak doszło do powstania Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

- To międzynarodowe przedsięwzięcie, którego celem jest wspieranie dialogu ponadnarodowego o historii w Europie – mówił Rafał Rogulski. - Powstała formalnie około 2005 roku, a poprzedziły ten fakt wieloletnie dyskusje, a później negocjacje wywołane publicznym sporem w Europie Środkowej, między Polakami a Niemcami. Chodziło o sposób podejścia niemieckich polityków do swojej przeszłości, a przede wszystkim do tzw. wypędzonych, czyli osób, które w wyniku II wojny światowej zostały wysiedlone z terenów, przynależnych później do Polski i ówczesnego Związku Radzieckiego - dodał dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Rafał Rogulski przypomniał, że pierwszym koordynatorem sieci w Polsce był śp. Andrzej Przewoźnik, szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który zginął w katastrofie smoleńskiej. - Kierował negocjacjami, doprowadził do podpisania w lutym 2005 roku deklaracji o jej powołaniu. W tej samej katastrofie zginął pan minister Tomasz Merta. Dzięki jego odwadze i decyzji podjętej pod koniec 2009 roku i w 2010 roku zaczął działać sekretariat. Ja rozpocząłem pracę nad tworzeniem tego sekretariatu 1 kwietnia 2010 roku - wspominał gość Polskiego Radia 24. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Łukasz Warzecha

Polskie Radio 24

---------------------------------

Data emisji: 16.10.18

Godzina emisji: 20.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: polscy dyplomaci odwiedzili groby żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 19:48
W białoruskim Dołhinowie w obwodzie mińskim dyplomaci RP złożyli w niedzielę kwiaty na grobach funkcjonariuszy KOP, którzy polegli w obronie granic II RP w czasie kampanii wrześniowej w 1939 r. 17 września przypada 79. rocznica sowieckiego ataku na Polskę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef UdsKiOR: Józef Unrug wybrał Polskę za swoją ojczyznę. Uroczystości poświęcone polskiemu dowódcy

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 13:46
- Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny - przypomniał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który w poniedziałek we francuskim Montresor wziął udział w uroczystości poświęconej polskiemu dowódcy Obrony Wybrzeża w 1939 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemieckie media: Grecja będzie się domagała od Niemiec reparacji wojennych

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 08:35
Jak twierdzi tygodnik Der Spiegel, Grecja zamierza domagać się od Niemiec 280 miliardów euro w ramach reparacji wojennych. Zarówno grecki premier Aleksis Cipras, jak i prezydent kraju Prokopis Pawlopulos powtarzają, że żądanie reparacji od Niemiec jest uzasadnione.
rozwiń zwiń