X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wystawa "Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 22:23
Od 11 października w Poznaniu dostępna będzie plenerowa wystawa zatytułowana "Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”. - Cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem szczególnie w regionach, które w swoim doświadczeniu mają wyminę ludności – mówił w audycji ”Szukając dziury w całym” w Polskim Radiu 24 Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Audio
  • 2.10.2018 Marek Mutor, dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu (Centrum Historii Zajezdnia) (Szukając dziury w całym)
Ekspozycja składa się z ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów prezentujących pierwszych kilka powojennych lat życia na Ziemiach Zachodnich i Północnych.
Ekspozycja składa się z ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów prezentujących pierwszych kilka powojennych lat życia na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Na wystawie zgromadzono fotografie i multimedia oraz eksponaty przedstawiające życie powojenne Polaków osiedlonych na ziemiach zachodnich i północnych naszego kraju. - To jest opowieść o nas, bo ziemie zachodnie to 1/3 dzisiejszej Polski i podobnie społeczeństwa, które ma w swoim doświadczeniu wrastanie, proces oswajania początkowo obcego krajobrazu i terenu – mówił marek Mutor. – Ludzie  przyjeżdżali z bardzo różnych stron, z kresów, z centralnej Polski i innych regionów szukając po wojnie nowego miejsca. Musieli mierzyć się z czymś, co jest ewenementem w skali Europy, całkowicie przebudować swoje wyobrażenia o otaczającym świecie, miejscowych nazwach, czy krajobrazie, do którego musieli się przyzwyczaić – dodał gość Polskiego Radia 24.

Marek Mutor przypomniał, że zaraz po wojnie tereny zachodniej i północnej Polski zamieszkiwali jeszcze Niemcy. - Te tereny na mocy decyzji wielkich mocarstw w Jałcie i Poczdamie były objęte tzw. wymianą ludności. Przeważająca przed II wojną światową narodowość niemiecka była zmuszona do przesiedlenia do Niemiec. To nie stało się jednak z dnia na dzień, bo do 1947-48 roku jeszcze tam zamieszkiwali, a już przyjeżdżali na te tereny Polacy. We Wrocławiu, ze względu na duże zniszczenia, polskie rodziny osiedlano czasem wraz z rodzinami niemieckimi. Niemiec był przecież największym wrogiem i to było dla nich bardzo trudne. Na wystawie udokumentowano również pozytywne momenty, kiedy to rodziny zamieszkały razem, starały się znaleźć wspólny język, uprawiali ogródek, a później się rozstawali. To wszystko razem stanowiło niepowtarzalne okoliczności, nie notowane w skali Europy – wyjaśniał Marek Mutor.

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Łukasz Warzecha

Polskie Radio 24

---------------------------------

Data emisji: 02.10.18

Godzina emisji: 20.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie Radio: "To nasz ostatni komunikat: Niech żyje Polska!"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 06:00
– Każdy z nas wierzył, że musi wypełnić swoją rolę do końca – mówił Józef Małgorzewski, spiker Polskiego Radia. – Dopóki los tego wymaga, musimy trwać na posterunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: Józef Unrug nie był dumny z przynależności do niemieckiej armii

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 21:23
Trwają dwudniowe uroczystości pogrzebowe wiceadmirała Józefa Unruga i jego żony Zofii. Po uroczystościach przy pomniku Obrońców Helu trumny przetransportowano drogą morską do portu w Gdyni. We wtorek na Cmentarzu Marynarki Wojennej odbędzie się uroczysty pogrzeb z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. - Był człowiekiem o mocnych i bezkompromisowych zasadach – mówił w audycji "Historia na dziś” dr Patryk Pleskot, historyk IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Borowiak: Józef Unrug nigdy nie czuł się Niemcem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 12:20
O historii adm. Józefa Unruga na antenie Polskiego Radia 24 mówił Mariusz Borowiak autor biografii dowódcy obrońcy wybrzeża z września 1939 roku. W tym temacie wypowiedział się również prof. Janusz Odziemkowski historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń