X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Spotkanie Duda - Trump. "Ważna deklaracja o strategicznym partnerstwie"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 21:51
- Rzeczowo i spokojnie – tak spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych skomentował w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu im. kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Podpisana deklaracja jest dla nas istotna - dodał dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Audio
  • 18.09.2018 prof. Zbigniew Lewicki, dr Marcin Kędzierski (Szukając dziury w całym)
Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali w Białym Domu deklarację o strategicznym partnerstwie obu krajów
Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali w Białym Domu deklarację o strategicznym partnerstwie obu krajówFoto: PAP/EPA/TASOS KATOPODIS / POOL

Andrzej Duda i Donald Trump rozmawiali w Białym Domu o współpracy i partnerstwie. Prezydenci podpisali wspólną deklarację o strategicznym partnerstwie obu krajów. Wynika z niej, że Stany Zjednoczone i Polska zwiększą współpracę w zakresie obronności oraz energetyki. W dokumencie nie pada sformułowanie o „stałych bazach USA w Polsce”.

- Nie ma mowy o stałej bazie w dawnym tego słowa rozumieniu, to znaczy baza, szkoły, szpital – wyjaśniał prof. Zbigniew Lewicki. - Nie pojawiła się też kwestia stałej obecności rotacyjnej wojsk, czyli zmieniających się oddziałów czy pododdziałów, na stałe wpisanych do budżetu Pentagonu. Było dużo postulatów, szczególnie ze strony prezydenta Dudy, ale brakowało konkretów o tym, co zostało ustalone – mówił amerykanista z UKSW.

Oba kraje mają wspólnie przeciwdziałać projektom, które - jak napisano - “zagrażają naszemu bezpieczeństwu”.

- Zabrakło ze strony prezydenta Trumpa jednoznacznej deklaracji o staraniach o wstrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2, co jest dla nas niezwykle ważne z punktów widzenia bezpieczeństwa – mówił prof. Zbigniew Lewicki. - Tylko Stany Zjednoczone mogą, poprzez sankcje w stosunku do wykonawców gazociągu sprawić, że odstąpi się od jego budowy. Wspominał o tym prezydent Duda, ale bez zobowiązań ze strony Trumpa – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

- Widać dobrą wolę i klimat tych rozmów. Sam fakt, że po spotkaniu odbywa się konferencja prasowa, co nie zawsze ma miejsce, wskazuje na to, że prezydent Trump zgodził się nadać tej wizycie wysoki poziom tzw. oficjalna wizyta robocza – komentował prof. Zbigniew Lewicki.

Dr Marcin Kędzierski z Katedry Studiów Europejskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i ekspert Klubu Jagiellońskiego uważa, że odnowiona deklaracja o strategicznym partnerstwie ma duże znaczenie dla Polski i przyniesie nam wymierne korzyści.

- Trudno się spodziewać, żeby podczas takiej wizyty ogłaszano konkretne decyzje czy umowy. To nie są spotkania, z których przywozi się sto kontraktów. Natomiast ta deklaracja jest istotna i może nas zadowalać – mówił dr Marcin Kędzierski. – Trudno było oczekiwać, aby prezydent Trump powiedział, że nakłada sankcje na Nord Stream 2 i powstaną stałe bazy w Polsce, bo ten proces trwa. Natomiast deklaracje, które składa prezydent USA i mowa o tym, że Polska jest gotowa zapłacić za obecność amerykańskich żołnierzy na naszej ziemi pokazują, że prace są zaawansowane. Gdyby nie było takiego tematu, to nie byłoby też deklaracji, ani mowy o stałej obecności. Powstanie baz jest raczej mało prawdopodobne, natomiast zwiększenie obecności wojsk amerykańskich jest na dzisiejszym etapie bardzo możliwe – dodał ekspert Klubu Jagiellońskiego.

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Łukasz Warzecha

Polskie Radio 24/IAR/dk

---------------------------------

Data emisji: 18.09.18

Godzina emisji: 20.48

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie prezydentów: budowa "Fort Trump" w Polsce może kosztować 2 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 20:30
- Mam nadzieję, że razem zbudujemy "Fort Trump" w Polsce - mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie krótkiego spotkania z mediami tuż po przywitaniu przed Białym Domem. Zdaniem prezydenta USA Donalda Trumpa, "tworzenie stałych baz w Polsce kosztowałoby około 2 miliardy dolarów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deklaracja Polski i USA: nadszedł czas, by umocnić partnerstwo między naszymi narodami

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 21:00
Stany Zjednoczone i Polska zwiększą współpracę w zakresie obronności oraz energetyki. To najważniejsze przesłanie wspólnej deklaracji o strategicznym partnerstwie obu krajów. Dokument został podpisany przez prezydentów obu państw na zakończenie rozmów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy w Białym Domu.
rozwiń zwiń