more_horiz

Skandal seksualny w Kościele w USA. "Nie można lekceważyć zarzutów abpa Vigano"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 21:05
- Mamy już do czynienia z kilkoma oficjalnymi oświadczeniami biskupów amerykańskich, które wskazują na to, że abp Carlo Vigano jest poważnym człowiekiem - powiedział w audycji Szukając Dziury w Całym Grzegorz Górny. Publicysta "Sieci" na antenie Polskiego Radia 24 mówił o skandalu seksualnym w amerykańskim Kościele i zarzutach byłego nuncjusza apostolskiego w USA wobec papieża Franciszka. 
Audio
  • 11.09.18 Skandal seksualny w Kościele w USA. "Nie można lekceważyć zarzutów abpa Vigano"
Grzegorz Górny
Grzegorz GórnyFoto: PR24

Abp Vigano, były nuncjusz apostolski w USA, zarzucił pod koniec sierpnia papieżowi, że od 2013 roku wiedział o seksualnym wykorzystywaniu, a także pedofilii, których dopuścił się były metropolita Waszyngtonu kardynał Theodore McCarrick. W związku z zarzutami zrezygnował on z godności kardynalskiej. Franciszek oświadczył w rozmowie z dziennikarzami, że nie będzie komentował tych zarzutów.

- Abp Vigano to wieloletni dyplomata, przez niemal dziesięć lat odpowiadał za kontrolę Stolicy Apostolskiej nad nuncjaturami, przez pięć lat był nuncjuszem w USA. To jedna z najlepiej poinformowanych osób na świecie w kwestii skandali pedofilskich. Przez jego ręce przepływała cała poufna korespondencja na ten temat. Nie można lekceważyć jego zarzutów - komentował na naszej antenie Grzegorz Górny. 

- Biskupi amerykańscy, łącznie z kard. Danielem DiNardo, przewodniczącym tamtejszego episkopatu, domagają się potraktowania zarzutów poważnie i przeprowadzenia niezależnego, rzetelnego dochodzenia. W USA doskonale zdają sobie sprawę, o co toczy się gra. Chodzi o wiarygodność Kościoła i niedopuszczenie do odpływu ludzi od Kościoła - wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Łukasz Warzecha

Polskie Radio 24/PAP/zz

---------------------------------

Data emisji: 11.09.18

Godzina emisji: 20.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rezygnacja wszystkich biskupów z Chile z powodu skandalu pedofilii

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 15:16
Wszyscy chilijscy biskupi złożyli rezygnację na ręce papieża Franciszka i oddali się do jego dyspozycji w związku ze skandalem pedofilii w tamtejszym Kościele. O decyzji 32 hierarchów zajmujących urzędy poinformowano po trzech dniach spotkań z papieżem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Lisicki: abp Carlo Vigano to osoba bardzo wiarygodna

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 20:35
Arcybiskup Carlo Maria Vigano niedawno opublikował list, w którym zarzucił papieżowi Franciszkowi m.in. tuszowanie spraw molestowania seksualnego w Stanach Zjednoczonych. Hierarcha wezwał papieża do ustąpienia. Tę kwestię komentował w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: odpowiedzią na szukanie skandalu i podziałów jest cisza i modlitwa

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 14:40
- Papież Franciszek powiedział w poniedziałek, że w obliczu tych, którzy szukają skandalu i podziałów, potrzebna jest cisza i modlitwa. Słowa te watykaniści uznali za odpowiedź papieża na zarzuty postawione mu przez byłego nuncjusza w USA arcybiskupa Carlo Marię Vigano.
rozwiń zwiń