more_horiz

Robert Kostro: liczyliśmy, że siedziba MHP powstanie w ciągu 4-5 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 08:55
Na terenie Cytadeli Warszawskiej trwa budowa Muzeum Historii Polski. Instytucja, choć została powołana już w 2006 roku, to dopiero niedawno, na początku lipca 2018 roku, została wbita symboliczna "pierwsza łopata" w miejscu tworzenia placówki. W audycji Szukając Dziury w Całym o drodze MHP do stałej siedziby mówił Robert Kostro, dyrektor instytucji. 
Wizualizacja przyszłej siedziby Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej
Wizualizacja przyszłej siedziby Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli WarszawskiejFoto: fb.com/pg/MuzeumHistoriiPolski

- W Polsce wiele inicjatyw podlega wahaniom, w zależności od koniunktury politycznej - powiedział na naszej antenie Robert Kostro. Muzeum Historii Polski powstało w 2006 roku. Rok później jednak władzę przejęła opozycyjna względem Prawa i Sprawiedliwości koalicja PO-PSL. - Na początku liczyliśmy, że stworzenie siedziby będzie trwało około 4-5 lat. To dość skomplikowany proces, ponieważ trzeba nie tylko znaleźć lokalizację, ale także m.in. przeprowadzić konkurs architektoniczny - wskazywał gość PR24. - Niezależnie od trudności politycznych, które później nastąpiły, to było jednak dość optymistyczne założenie - zaznaczył. 

Robert Kostro zauważył, że inne inwestycje muzealne, o dużej skali, były realizowane przez lata. - Teraz, jak patrzę na inne instytucje, które powstały w ostatnim czasie - Europejskie Centrum Solidarności, POLIN czy Muzeum II Wojny Światowej - to widzę, że jeżeli nawet miały one poparcie polityczne, to cały proces trwał osiem, a nawet więcej lat - mówił dyrektor MHP. 

Początkowo siedziba Muzeum Historii Polski miała powstać nad Trasą Łazienkowską - była to inicjatywa, która wygrała rozstrzygnięty w 2009 roku konkurs na projekt budynku muzeum. Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, w kontekście realizacji tego projektu zabrakło szerokiego poparcia. Ostatecznie muzeum powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej. - Już jesteśmy na placu budowy, jest zrobiony wykop, jest wylewany beton. Mamy też wieloletni plan rządowy, który umożliwia finansowanie - wskazywał gość PR24. 

Muzeum Historii Polski ma być gotowe w 2021 roku. 

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Warzecha. 

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

Data emisji: 28.08.18

Godzina emisji: 20.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe, cenne eksponaty w Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 15:11
Do Muzeum Historii Polski trafiły eksponaty z polskiej Wystawy Światowej w Nowym Jorku (otworzonej w 1939 roku) przekazane przez bratanicę Jerzego Starczewskiego i spadkobierczynię jego zbiorów - Marię Starczewską-Lambasę. Wraz z dr Katarzyną Nowakowską-Sito z Muzeum Historii Polski Starczewska-Lambasa gościła w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń