X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Fidesz zdobywa większość konstytucyjną na Węgrzech. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 06:01
Rządząca koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) zdobyła dwie trzecie mandatów w wyborach parlamentarnych na Węgrzech. O wyborach na Węgrzech mówili w audycji Szukając Dziury W Całym politolog dr Dominik Hejj i Andrzej Sadecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • 17.04.2018 dr Dominik Hejj, politolog, kropka.hu, Andrzej Sadecki z Ośrodka Studiów Wschodnich
Viktor Orban
Viktor OrbanFoto: European People's Party / flickr / CC BY 2.0

W 199-osobowym Zgromadzeniu Narodowym koalicja Fidesz-KDNP otrzymała 133 mandaty, prawicowy Jobbik - 26 mandatów, Węgierska Partia Socjalistyczna i partia Dialog - 20 mandatów, lewicowa Koalicja Demokratyczna (DK) - 9, partia zielonych Polityka Może Być Inna (LMP) - 8 mandatów.

Według Andrzeja Sadeckiego Fidesz ma przewagę na wielu polach. – Fidesz ma przewagę w zakresie wykorzystywania zasobów państwa w kampanii, którą rząd toczy bez przerwy. Rząd dominuje w mediach, a przez ostatnie kilka lat rozszerzył swoje wpływy. Wiele rozwiązań wprowadzony przez Fidesz jest korzystnych dla różnych grup, jak podatek liniowy dla przedsiębiorców oraz ulgi na dzieci dla rodziców. Warto zaznaczyć osobistą popularność Orbana, z którą żaden z liderów opozycji nie jest się w stanie mierzyć. Na Węgrzech funkcjonują dwa światy, nie ma debat ani płaszczyzn wymiany opinii. Opozycja nie była się w stanie dogadać – mówił ekspert.

Zdaniem Dominika Hejja większość konstytucyjna jest dla rządu bardzo potrzebna. – Większość konstytucyjna to jest tyle samo ile Fidesz uzyskał przed czterema laty. Jednak kompletnie zmieniły się proporcje, gdzie koalicja uzyskała te mandaty. W jednomandatowych okręgach wyborczych, których jest 106 Fidesz utracił pięć mandatów. Musiał więc gonić listą krajową – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/IAR

Szukając dziury w całym w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 17.04.2018

Godzina emisji: 22:17


Czytaj także

Węgry: Fidesz premiera Viktora Orbana faworytem wyborów

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 20:00
– Kampania wyborcza była bardziej brutalna od tych z ubiegłych lat – ocenił politolog dr Dominik Hejj. W niedzielę 8 kwietnia na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne. Zdecydowanym faworytem do zwycięstwa jest rządząca od 2010 roku koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej. O wydarzeniach poprzedzających głosowanie mówiliśmy w magazynie "Świat w Powiększeniu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory parlamentarne na Węgrzech. „Frekwencja robi duże wrażenie”

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 16:30
Węgrzy licznie biorą udział w niedzielnych wyborach parlamentarnych, które przesądzą, czy Koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) będzie rządzić przez trzecią z rzędu kadencję. Przed niektórymi lokalami wyborczymi ustawiają się kolejki. O frekwencji, a także o kampanii i szansach Fideszu na zwycięstwo, mówili w Polskim Radiu 24 hugaryści prof. Maciej Szymanowski i Dominik Hejj, a także Jarosław Guzy - ekspert ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory parlamentarne na Węgrzech. "Trzęsienia ziemi na węgierskiej scenie politycznej nie będzie”

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 22:00
- Mamy na Węgrzech do czynienia z dość twardym starciem politycznym i wyrazistymi liniami podziału. To starcie mobilizuje wyborców – powiedział w audycji Północ Południe politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. Gość odniósł się w ten sposób do bardzo wysokiej frekwencji podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych na Węgrzech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgry: Fidesz z większością konstytucyjną

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 08:11
Rządzący na Węgrzech Fidesz odzyskał większość konstytucyjną w parlamencie. Po przeliczeniu niemal 99 procent głosów oddanych w niedzielnych wyborach, partia Viktora Orbana ma 133 na 199 deputowanych. W Polskim Radiu 24 m.in. o tym, co zwycięstwo Fideszu oznacza dla Polski, mówił Dominik Hejj, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po wyborach na Węgrzech: Rosyjskie wpływy nad Balatonem

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 17:04
Po niedzielnych wyborach na Węgrzech, które wygrał rządzący dotąd Fidesz, wielu ekspertów zwracało uwagę na rosyjskie wpływy w Budapeszcie oraz dobre relacje Władimira Putina z premierem Viktorem Orbanem. Gośćmi audycji Spojrzenie na Wschód byli: politolog dr Dominik Hejj (portal kropka.hu) i Andrzej Sadecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń