X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy Polska powinna postawić na atom?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 11:45
Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy wskazywał, że Polska potrzebuje elektrowni jądrowej. W związku z polityką klimatyczną UE nasz kraj musi znacząco obniżyć emisję CO2, co wiąże się z częściową rezygnacją z elektrowni węglowych. Jak ukształtować nowy mix energetyczny? W audycji Szukając Dziury w Całym mówił o tym Piotr Maciążek z Defence24.pl.
Audio
  • 12.09.2017 Piotr Maciążek z Defence24.pl o nowym mixie energetycznym
Termin budowy polskiej elektrowni był już wielokrotnie przesuwany
Termin budowy polskiej elektrowni był już wielokrotnie przesuwanyFoto: Pixabay.com

Jak podkreślał gość, utrzymanie obecnego stanu rzeczy jest na dłuższą metę niemożliwe. – Nawet przy pierwszej prezentacji planu Morawieckiego informowano, że 60 proc. elektrowni ma 50-60 lat. To bardzo dużo, to prehistorycznie. To zwiastuje kłopoty. Polski operator PSE akcentuje, że w horyzoncie roku 2020 mogą pojawić się problemy z dostarczeniem energii elektrycznej. Niekontrolowane zapaści systemu energetycznego na dużym obszarze, na przykład województwa – wyjaśniał.

Piotr Maciążek wskazywał, że jeśli nie będziemy w jakiś sposób nie tylko dodawać nowych bloków energetycznych, ale też przyszłościowo myśleć o tym, jak rozwijać elektroenergetykę, możemy finalnie być skazani na import. Dodał, że pojawia się pytanie, jak rozwijać energetykę, by ograniczyć udział węgla, wkomponować się w trendy na świecie, unowocześnić się i jak, zostając w UE, dostosować się do surowych wymogów polityki klimatycznej. – Będąc w UE, nie wypełniając norm klimatycznych, będziemy płacić gigantyczne kary. Nie nadążając za mega trendami skazujemy polskie firmy na niekonkurencyjność. To pewien cykl rozwojowy, tutaj trzeba się dostosować, albo będziemy mieć do czynienia ze skansenem, a nie z nowoczesnym parkiem wytwórczym – tłumaczył.

Gość zwrócił uwagę, że obecnie 80 proc. energii wytwarzamy z węgla. Stopniowo jego udział trzeba będzie ograniczać i poszukiwać alternatywnych źródeł. – Pomysły są różne. Najbardziej korzystne byłby źródła niskoemisyjne, stąd pomysł na atom, debata o odnawialnych źródłach energii i gazie ziemnym – mówił. Piotr Maciążek przekonywał, że wybierając mix musimy pamiętać także o tym, by źródła służyły gospodarce, która potrzebuje ciągłych dostaw energii. – Tu mamy zaletę energetyki jądrowej, która potrafi pracować w sposób ciągły i dostosować poziom produkcji energii – ocenił.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Łukasz Warzecha.   

Polskie Radio 24/ip

Szukając dziury w całym w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 22:10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mix energetyczny: od gospodarki węglowej do czystych technologii energetycznych

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 15:55
– Jeśli nie uzyskamy zgody na mix energetyczny, to przegramy ze światem – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Podgajniak. Wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej wskazywał, jak Polska może się odnaleźć w nowych realiach gospodarki energetycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Górnictwo musi być poddane rygorom ekonomicznym"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 11:30
Co jest bardziej opłacalne dla naszej gospodarki: kopalnie czy elektrownie atomowe? Jaka jest sytuacja polskiego górnictwa? O tym w audycji Konfrontacje Idei rozmawiali dr Janusz Steinhoff, przewodniczący Krajowej Izby Gospodarczej i dr Michał Wilczyński, ekspert Unii Europejskiej ds. energetycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgiel, atom czy OZE. Jakie źródła energii?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 14:00
Od sektora energetycznego uzależnione są gospodarki państw na całym świecie, a surowce energetyczne niejednokrotnie w historii stanowiły przedmiot konfliktów. Dlatego ważna jest refleksja nad tym, czym jest bezpieczeństwo energetyczne, jak je dzisiaj rozumieć i jak działać na arenie międzynarodowej, aby nie uzależniać się od jednego źródła surowców. O bezpieczeństwie energetycznym mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaz z USA popłynie do Polski? Komentarz ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 10:43
Gośćmi Rządów Pieniądza byli dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha) i Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców). Eksperci w Polskim Radiu 24 mówili m.in. o tym, czy amerykański gaz może być alternatywą dla surowca z Rosji, a także, czy może on realnie wpłynąć na dywersyfikację rynku gazu w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządy Pieniądza: Eksperci o polityce energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 10:54
Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że rząd planuje, by budowa Elektrowni Ostrołęka była ostatnią inwestycją węglową w polskie moce wytwórcze. Co to oznacza dla naszej gospodarki i polityki energetycznej? O tym w Rządzach Pieniądza mówili Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego, dr Artur Bartoszewicz z SGH i Marek Zuber, ekonomista.
rozwiń zwiń