G20: spotkanie Donald Trump - Władimir Putin

2017-07-07, 14:50

G20: spotkanie Donald Trump - Władimir Putin
Angela Merkel i Donald Trump przed rozpoczęciem szczytu G20 w Hamburgu, 6.07.2017. Foto: PAP/EPA/JENS SCHLUETER / POOL

W piątek w Hamburgu, po raz pierwszy osobiście spotkają się prezydenci Stanów Zjednoczonych i Rosji. Spotkanie Donalda Trumpa i Władimira Putina ma się rozpocząć ok. godz. 16. Mówiła o tym w audycji Świat w Południe Anna Maria Dyner w Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Gościem Polskiego Radia 24 był także Paweł Purski z Grayling Poland.

Posłuchaj

7.07.17 Paweł Purski o spotkaniu Trump – Putin
+
Dodaj do playlisty

Jak zauważyła Anna Maria Dyner, zanim Donald Trump spotka się z Władimirem Putinem rozmawiał z mnóstwem innych przywódców, w tym z prezydentem Polski i prezydentami państw Trójmorza. - To bardzo ważny przekaz skierowany do Rosji. Ponadto, w Waszyngtonie Trump przyjął prezydenta Ukrainy co też nie jest bez znaczenia w kontekście sytuacji w regionie – stwierdziła.

Jak dodała Dyner, według rosyjskich agencji obaj przywódcy spotkali się już w kuluarach i wymienili uściski dłoni. – Agenda spotkania ucierała się do ostatnich godzin. Było bardzo dużo wątpliwości jaki będzie format spotkania, zdecydowano się jednak na tzw. formułę zasiadaną w obecności tłumacza, a także sekretarza stanu Rexa Tillersona z jednej strony i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa z drugiej. Nie wiadomo jednak ile czasu potrwa spotkanie – mówiła.

Dyner podkreśliła również, że tematy, o których będą rozmawiać prezydenci są bardzo poważne. - To spotkanie na pewno będzie ważne dla świata. Wiele ustaleń, które dziś zapadną może być wiążących dla Bliskiego Wschodu, Dalekiego Wschodu, a nawet dla naszego regionu, czyli dla Europy Środkowej i Wschodniej – mówiła.

Odniosła się także do reakcji rosyjskich mediów na wizytę Donalda Trumpa w Polsce. - Słowa Donalda Trumpa o Ukrainie i o tym, że Rosja wspiera reżimy w Iranie i w Syrii zostały bardzo mocno odebrane w Rosji. Co prawda Rosjanie nie będą się przyznawać do tego w sposób otwarty, ale zdradza ich to, że w mediach od razu takie tematy się pojawiają. Rosyjskie agencje podały bowiem ten cytat prezydenta Trumpa kilkanaście minut po tym, gdy wybrzmiał – wyjaśniła Dyner.

"Rosja pokazała już, że byłaby chętna do ustępstw"

Z kolei Paweł Purski zauważył, że Rosja pokazała już, że byłaby chętna do ustępstw. – Władimir Putin napisał, że sankcje wymierzone w Rosję są czymś, co nie służy ani blokowi zachodniemu, ani całej Rosji – podkreślił.

Dodał, że jego zdaniem podczas spotkania Trump-Putin zacznie się dialog, który będzie prowadził w stronę „jakiejś formy współpracy z Rosją”. - Na stole leży Donbas. To coś, co można ugrać. Można ugrać wycofanie się rosyjskiego poparcia dla separatystów z regionu, który oderwał się od Ukrainy – tłumaczył Purski.

Jego zdaniem Krym jest „nie nie do ruszenia”. - Gdyby Putin zdecydował się na ustępstwa dotyczące Krymu to tak jakby strzelił sobie w stopę przed wyborami prezydenckimi – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzami audycji byli Agata Kasprolewicz i Filip Memches.

Polskie Radio 24/pr

Świat w Południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 7.07.17

Godzina emisji: 12:45, 14:15


Polecane

Wróć do strony głównej