W Iraku trwa ofensywa sił kurdyjskich na wschód od Mosulu

2016-10-18, 14:00

W Iraku trwa ofensywa sił kurdyjskich na wschód od Mosulu
Kurdyjscy Peszmergowie przygotowują się do operacji zdobycia Mosulu/fot.flickr/tg

W nocy z niedzieli na poniedziałek premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił początek długo oczekiwanej ofensywy na Mosul, mającej na celu przejęcie ostatniego wielkiego bastionu IS w Iraku. Położone w północnej części kraju miasto pozostaje w rękach dżihadystów od czerwca 2014 roku, kiedy to ogłosili oni utworzenie kalifatu na zdobytych terytoriach irackich i syryjskich. O operacji w audycji Świat w Południe mówił Mariusz Borkowski ( były korespondent Polskiego Radia na Bliskim Wschodzie).

Posłuchaj

18.10.16 W Iraku trwa ofensywa na Mosul. Gość: Mariusz Borkowski (były korespondent Polskiego Radia na Bliskim Wschodzie)
+
Dodaj do playlisty

Nie ma dokładnych danych, ile osób wciąż przebywa w Mosulu. Ponad dwa lat temu, gdy IS zajęło to miasto, mieszkały tam 2 miliony ludzi. Jak wskazywał gość, „problem polega na tym, czy Ci ludzie staną się żywymi tarczami”. – Żeby uderzenie osłabić, wysuwa się cywilów przed bojowników. Przypuszcza się, że ten wybieg zostanie użyty również w Mosulu. Ofiary będą liczone w tysiącach.

Jak wyjaśniał Borkowski, istnieją dwa scenariusze zakończenia konfliktu. Według pierwszego, „miasto będzie bronione do upadłego”. – To oznacza ogromne zniszczenia, ofiary. Sądzę, że z punktu widzenia propagandowego rząd iracki i Amerykanie nie bardzo by chcieli żeby takie było rozwiązanie.

Drugie rozwiązanie to „2-3 tygodnie krwawych walk i potem wynegocjowane porozumienie po to, żeby mówiło się o zmniejszeniu ofiar cywilnych”. Zdaniem gościa, problem polega jednak nie na tym, czy Mosul zostanie zdobyty, ale co nastąpi później: może dojść do kolejnego etapu „krwawej wojny domowej”.

Borkowski wskazywał również, że walka z Państwem Islamskim, które jest „wypaczonym islamem” będzie rodzić problemy jeszcze w przyszłości: – Struktura państwowa tego kalifatu została bardzo dobrze przemyślana i dopasowana do XXI w. Ten kalifat nawet jeśli zostanie zniszczony fizycznie, zostanie kalifat wirtualny. On w Internecie i w innych formach będzie się odradzał, będzie to eksport terroryzmu, zupełnie inaczej zorganizowanego, z którym my nie umiemy walczyć.

Więcej w całej rozmowie.

Więcej świata w Polskim Radio 24

Gospodarzem programu był Paweł Lekki.  

Polskie Radio 24/ip

_________________

Data emisji: 18.10.2016

Godzina emisji: 12:35


Polecane

Wróć do strony głównej