Dr Robert Gawkowski: początki polskiej piłki nożnej były bardzo kolorowe

2019-12-18, 19:53

Dr Robert Gawkowski: początki polskiej piłki nożnej były bardzo kolorowe
Logo PZPN. Foto: screen/pzpn

- PZPN zostało założone przez 31 klubów, co wówczas uznano za sensację. Kilka lat później w PZPN było zarejestrowanych ponad 17 tys. piłkarzy i 520 klubów i ruszyły regularne rozgrywki - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Robert Gawkowski, historyk kultury fizycznej i sportu.

Posłuchaj

Dr Robert Gawkowski o początkach PZPN na ziemiach polskich (Magazyn Sportowy)
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia opowiadał o początkach Polskiego Związku Piłki Nożnej i ligi polskiej. - PZPN zakładało 31 klubów, co wówczas uznano za sensację, że było ich tak dużo. Kilka lat później w PZPN było zarejestrowanych ponad 17 tys. piłkarzy i 520 klubów. Odbywały się też regularne rozgrywki o mistrzostwo Polski - wyjaśnił.

"Przeogromne zainteresowanie"

- W pierwszym meczu reprezentacji Polski ulegliśmy Węgrom 0:1, głównie dzięki doskonałej postawie węgierskiego bramkarza. Do 1924 graliśmy w koszulkach z wielkim Orłem Białym na piersi. Kolejny mecz także odbył się w Krakowie z Węgrami. Zainteresowanie meczem było przeogromne, gdyż futbol cieszył się coraz większą popularnością. Niestety przegraliśmy 3:0 - opowiadał.

Powiązany Artykuł

jedenastka PZPN 1200 f.jpg
Gala z okazji jubileuszu PZPN. Gwiazdy futbolu w jedenastce 100-lecia

- Nasze pierwsze zwycięstwo to 2:1 ze Szwecją, a pierwszą bramkę dla Polski strzelił z rzutu karnego Józef Klotz, piłkarz żydowskiego pochodzenia, który przeszedł do Makabi Warszawa, wówczas najsilniejszego klubu piłkarskiego w Warszawie. W naszych barwach zagrał także Jerzy Błanow, który miał paszport carskiej Rosji, a nie miał jeszcze paszportu polskiego. Pojechał on na lewym paszporcie do Rumunii, o czym prawdopodobnie wiedziała nasza Straż Graniczna - dodał.

- W 1923 r. udało wprowadzić się Polskę do FIFA. Większość klubów uważała, że powinniśmy założyć ligę piłkarską na wzór Europy Zachodniej, natomiast w PZPN zwyciężyło stanowisko konserwatywne o rozgrywaniu Pucharu Polski. Ówczesna liga była dużo bardziej kolorowa. Meczów reprezentacyjnych było tylko 5 lub 6. Kompensowano sobie to rozgrywkami wewnętrznymi. Grała np. reprezentacja polskiej i żydowskiej Warszawy, które to mecze były niezwykle emocjonujące - przyznał historyk.

***

Audycja: "Magazyn sportowy"
Prowadzący: Tomasz Kowalczyk
Gość: dr Robert Gawkowski
Data emisji: 18.12.2019
Godzina emisji: 19.35

Polskie Radio 24/pkr

Polecane

Wróć do strony głównej