X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sporty zimowe w przedwojennej i okupowanej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 21:17
W "Magazynie Sportowym" rozmowa z Agnieszką Cubałą, historykiem sportu, która opowiedziała słuchaczom o dyscyplinach w sportach zimowych uprawianych w przedwojennej i okupowanej Warszawie. – Zimowe odmiany sportu były w polskiej stolicy niezwykle popularne – powiedziała w rozmowie z Michałem Olszańskim.
Audio
  • 23.01.19 Agnieszka Cubała: „Niemiecki okupant zakazał Polakom organizacji zawodów sportowych (…)”.
Na ślizgawce w Parku Ujazdowskim w Warszawie. W tle widoczny zarys kamienicy Bohdanowicza w Al. Ujazdowskich.
Na ślizgawce w Parku Ujazdowskim w Warszawie. W tle widoczny zarys kamienicy Bohdanowicza w Al. Ujazdowskich. Foto: nac.gov.pl

Łyżwiarstwo szybkie, figurowe, a także hokej. To w tych dyscyplinach zakochani byli mieszkańcy stolicy w pierwszej połowie XX wieku. – Szczególnie ta ostatnia dyscyplina oddziaływała na młodych chłopców, uczniów gimnazjum. Bardzo częstym widokiem było to, że idąc do szkoły, oprócz teczki, nieśli również kije hokejowe i łyżwy – dodała..

Na Agrykoli można było również pojeździć na nartach, a także wziąć udział w specjalnych biegach z przeszkodami. Agnieszka Cubała wyjaśniła, że bardzo dużo w możliwości uprawiania sportu w Warszawie zmieniło się po 1939 roku.

– Polska była jedynym krajem, w którym zorganizowane uprawianie sportu i rozgrywanie zawodów były zakazane. Okupant zdawał sobie sprawę, że Polacy są narodem zbuntowanym, a sport daje siłę ciała i ducha. Z tego względu aktywność fizyczna naszych rodaków podczas okupacji nie była przez Niemców dobrze widziana – podkreśliła.

Pomimo restrykcji mieszkańcy Warszawy zorganizowali konspiracyjne mistrzostwa stolicy w łyżwiarstwie figurowym. Jak im się to udało?

– W ówczesnej Warszawie bardzo popularne były kawiarnie, w których występowali różni artyści. Dlatego pomyślano sobie, że skoro nie można zorganizować zawodów, to przeprowadzony zostanie pokaz jazdy figurowej na lodzie w restauracyjnym ogródku. Przy wystawionych stolikach siedzieli panowie, którzy raz na jakiś czas robili sobie ukradkiem notatki na pudełkach po papierosach. Byli to sędziowie, którzy na tych opakowaniach wystawiali noty. Dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach przyznawano nagrody, którymi były tabliczki czekolady – opowiadała Agnieszka Cubała.   

Kilka takich tabliczek czekolady otrzymała Anna Bursche-Lindnerowa, wielokrotna mistrzyni Polski w jeździe figurowej w końcu lat czterdziestych i w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Ponadto w audycji rozmowa z Jakubem Rzeźniczakiem, piłkarzem azerskiego Karabachu. Podzielił się swoimi wrażeniami i odczuciami z blisko dwuletniego pobytu w Azerbejdżanie.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji sportowych dnia.

"Magazyn Sportowy" prowadził Krzysztof Łoniewski.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 23.01.2019

Godzina emisji: 19.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozstrzelanie Polaków w Górach Szwedzkich. Zapomniana zbrodnia II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 17:15
W Święto Trzech Króli – 6 stycznia 1940 roku – niemiecki okupant dokonał masowego mordu na Polakach w tzw. Górach Szwedzkich pod Warszawą. Rozstrzelanych zostało 96 osób. Niestety współcześnie wydarzenie to jest niemal zupełnie zapomniane.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

74. rocznica tzw. "wyzwolenia Warszawy". Dr Mirosław Szumiło: określenie propagandowe rodem z PRL

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 18:15
– Rzeczywistość należy odróżnić od pewnej wersji propagandowej, którą przez lata lansowano w PRL – stwierdził dr Mirosław Szumiło z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. 17 stycznia minęła 74. rocznica tzw. "wyzwolenia Warszawy". Określenie to jest jednak coraz rzadziej używane, a coraz częściej taka interpretacja jest krytykowana.  
rozwiń zwiń