Milion samochodów elektrycznych na polskich drogach w 2025 roku

2017-02-20, 12:40

Milion samochodów elektrycznych na polskich drogach w 2025 roku
Zdjęcie ilustracyjne/fot.pixabay.com

Według rządowych planów, w 2025 roku po polskich drogach będzie jeździł milion samochodów elektrycznych. Przedstawiciele 41 samorządów, Ministerstwo Rozwoju i Energii oraz Polski Fundusz Rozwoju podpisali w poniedziałek porozumienie ws. elektromobilności w Polsce. O wdrażaniu planu rozmawiali w Pulsie Gospodarki Wojciech Jakóbik (Biznesalert.pl), ekonomista Marek Zuber i Stanisław Koczot (Gazeta Bankowa).

Posłuchaj

20.02.17 Wojciech Jakóbik, Marek Zuber i Stanisław Koczot o samochodach elektrycznych w Polsce
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił Wojciech Jakóbik, założenie rządu w tej sprawie jest śmiałe. – Należy jednak pamiętać, że ten milion samochodów na polskich ulicach ma się stworzyć sam, a rząd ma jedynie stworzyć warunki do rozwoju rewolucji elektromobilności – wyjaśnił gość. Dodał, że „założenie jest takie, że rewolucja ta i tak się wydarzy”.

- W Niemczech liczba samochodów elektrycznych - przez to, że jest infrastruktura do ich ładowania - rośnie szybko. W Polsce ma zacząć szybko rosnąć wraz z ułatwieniami takimi jak ulgi VAT-owskie czy taryfa nocna – podkreślił Jakóbik.

Stanisław Koczot zauważył z kolei, że na dzień dzisiejszy główną barierą jest wysoka cena tego typu samochodów i sieć, która jest mało sprawna, ponieważ nie ma gdzie ich ładować. - Sama elektromobilność jest jednak bardzo dobrym pomysłem patrząc z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. Każde działanie, które pozwala ograniczyć nasze zależności od surowców jest dobrym rozwiązaniem – wyjaśnił. Koczot dodał, że Polska wydaje na zakup ropy ok. 10-20 mld dolarów rocznie.

Jak stwierdził Marek Zuber, obecnie trwa bardzo ciekawy czas w motoryzacji. - Nie jestem optymistą w kwestii tego, że samochody elektryczne zawojują świat w ciągu kilku lat choć ich udział będzie rósł – stwierdził.

Dodał, że w 2016 roku sprzedaż samochodów elektrycznych wyniosła w sumie 3,5 proc. – Jest to więc na razie cały czas margines – zauważył.

Zuber podkreślił również, że samochody te sprzedają się dobrze tylko w krajach, w których są do nich dopłaty. Dodał, że istnieją też inne sposoby na zachęcanie ludzi do kupowania samochodów elektrycznych. - W niektórych miastach obowiązuje zakaz wjazdu samochodom spalinowym, zdarza się, że dla samochodów elektrycznych stworzony jest specjalny pas przy wjeździe rano do miasta, posiadacze tych samochodów nie muszą też dokonywać płatności w miastach – wyliczał.

Podkreślił też, że wadą samochodów elektrycznych jest ich wysoka cena oraz niewielki zasięg. – Samochody te przejeżdżają 200-250 km, a potem trzeba je ładować. To jest ich największy problem – podsumował.


Wojciech Jakóbik, Stanisław Koczot i Marek Zuber/fot.PR24 Wojciech Jakóbik, Stanisław Koczot i Marek Zuber/fot.PR24

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Sylwia Zadrożna.

Polskie Radio 24/pr

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 20.02.17

Godzina emisji: 10:18


Polecane

Wróć do strony głównej