X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Nowe propozycje w sprawie zakazu handlu w niedziele

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 11:09
Solidarność zaprezentowała propozycje zmian do obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Najważniejsze zmiany to wyłączenia dla nowych branż oraz złagodzenie sankcji za złamanie przepisów. O sprawie mówili w Pulsie Gospodarki prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego), Mariusz Adamiak (PKO BP) i Ignacy Morawski (ekonomista, założyciel portalu spotdata.pl).
Audio
  • 8.02.2017. Nowe propozycje w sprawie zakazu handlu w niedziele
Zdjęcie ilustracyjnefot.pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne/fot.pixabay.com

Solidarność proponuje wyłączenia między innymi dla branży pogrzebowej, podmiotów handlujących w portach i na lotniskach, podczas festynów organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, instytucje kościelne, instytucje pomocy społecznej. Sprzedawać w niedziele mogliby też ci przedsiębiorcy, którzy sami staną za ladą.

W projekcie zmieniono też zapis dotyczący karania tych, którzy złamią ustawę. Maksymalną karę do 2 lat więzienia zmieniono na karę finansową. Grzywna nie będzie mogła przekroczyć 10 procent obrotu z poprzedniego roku. Wśród postulatów jest także stopniowe wprowadzanie ograniczenia handlu w niedziele.

Zdaniem profesor Mączyńskiej regulacje w zakresie handlu w niedziele są niepotrzebne i powinno się dać swobodę w podejmowaniu decyzji właścicielom. Podkreśliła, że przede wszystkim należałoby solidnie sprawdzać przestrzeganie zasad, obowiązujących w prawie pracy i wysokość stawek płatności za pracę w drugi dzień weekendu. – Być może wtedy okazałoby się, że część przedsiębiorstw stwierdziłaby sama, że nie opłaca się pracować w niedziele – zaznaczyła. Gość dodała także, że w warunkach cyfryzacji, wzrostu handlu internetowego i zmiany stylu życia ludzi, sztywna regulacja jest niestosowna.

Adamiak zwracał uwagę na przychody podatkowe, wyjaśniając, że w handlu kupuje się rzeczy opodatkowane VAT. – Nie wiemy, jaki ten zakaz będzie miał wpływ na konsumpcję, to dość ryzykowne, gdy budżet jest napięty – ocenił. Gość podkreślił, że jeśli związkowcy chcą, by rodziny spędzały czas poza galerią handlową, należałoby najpierw stworzyć więcej alternatyw. – Nie jestem pewien, czy już jesteśmy na tym etapie rozwoju gospodarczego, że te możliwości są na tyle bogate, by to nie odbiło się na ogólnej aktywności gospodarczej – wyjaśniał.

Ignacy Morawski mówił, że głównym argumentem przeciwko zakazowi handlu w niedziele jest to, że jego wprowadzenia nie chcą ludzie. Jego zdaniem, dobrym kierunkiem prowadzenia polityki gospodarczej jest wprowadzenie regulacji z ograniczonym zasięgiem, poprzez testowanie zmian.

W Pulsie Gospodarki była również mowa o podstawowym, darmowym koncie bankowym, projekcie nowelizacji ustawy o ZUS, gospodarczym centrum w Azji i posiedzeniu RPP.


fot.PR24/MS Elżbieta Mączyńska, Mariusz Adamiak i Ignacy Morawski/fot.PR24/MS

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Sylwia Zadrożna.

Polskie Radio 24/ip

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 08.02.2017

Godzina emisji: 10:18


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Handel w niedzielę – za i przeciw

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 13:58
Od 27 lat wszystkie sklepy w Polsce są otwarte przez 7 dni w tygodniu. Pojawiła się jednak inicjatywa, żeby handel w niedzielę ograniczyć. Ponad 500 tys. Polaków poparło obywatelski projekt ograniczenia handlu w niedziele. Teraz projektem ustawy zajmie się Sejm. Projekt wzbudza wiele kontrowersji. O sprawie w audycji „O sobie samych” w Polskim Radiu 24. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Alfred Bujara (Solidarność), Andrzej Maria Faliński (Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji), Mateusz Zaremba (socjolog SWPS), Jakub Tarka (Polskie Radio).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz handlu w niedziele. Bilans zysków i strat

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 14:35
Sejm pracuje nad obywatelskim projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele. W Polskim Radiu 24 o inicjatywie mówili Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność" i dr Jan Rakowski, prezes Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz handlu w niedzielę? Pułapki projektu ustawy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 21:19
Analizy projektu ustawy zakazującej handlu w niedzielę wskazują na sprzeczności z obowiązującym prawem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz handlu w niedziele zagrożeniem dla e-sklepów?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 14:53
Trwają prace nad ustawą zakazującą handlu w niedziele. Projekt przygotowali związkowcy Solidarności, którzy podkreślają, że chcą znieść w Polsce niewolnictwo pracowników. Sprzedażą zajmują się jednak także e-sklepy. O tym, jak ustawa reguluje kwestie sprzedaży internetowej mówili w audycji Gospodarczy Temat Dnia Witold Chomiczewski z Izby Gospodarki Elektronicznej i Alfred Bujara z NSZZ Solidarność.
rozwiń zwiń