Sygnalista - dobry pracownik czy donosiciel?

2016-10-11, 14:18

Sygnalista - dobry pracownik czy donosiciel?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Flickr.com/World Relief Spokane

Czy zgłaszanie o nadużyciach w pracy to "podkopywanie" kolegów? A co, gdy dotyczą one spraw społecznie istotnych: mobbingu, łapówek, molestowania? Komu je zgłaszać? Co na to etyka? O whistleblowingu (specyficznej formie donosicielstwa) mówili w audycji Interakcje Aleksandra Kobylińska (Instytutu Spraw Publicznych) i prof. Krzysztof Kiciński (socjolog, Uniwersytet Warszawski).

Posłuchaj

Sygnalista - dobry pracownik czy donosiciel? (Interakcje/Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Sygnalizowanie nieprawidłowości w miejscu pracy rozpoczyna się zazwyczaj na drodze służbowej. Część osób (sygnalistów) decyduje się także informować organa ścigania, albo korzysta z pomocy mediów. - Sygnaliści to osoby, które przekazują informacje istotne z punktu widzenia interesu społecznego i robią to w dobrej wierze, działają w słusznej sprawie - mówiła Aleksandra Kobylińska

Profesor Kiciński wskazywał, że sygnalista staje prawie zawsze w sytuacji ogromnego dylematu. – Ktoś kto się decyduje na informowanie, decyduje się dopiero wtedy, gdy wyczerpał inne, mniej drastyczne możliwości interwencji - powiedział. - Powinien najpierw wyczerpać inne drogi, bo jednak decydując się na to sygnalizowanie, na pewno się narazi na niechęć ze stron własnego środowiska - dodał socjolog.

Jak mówiła Aleksandra Kobylińska, by ograniczyć potencjalne negatywne konsekwencje, "coraz więcej instytucji i firm wprowadza takie rozwiązania, które umożliwiałyby anonimowe powiadomienie o różnych nieprawidłowościach". Zwróciła jednak uwagę, że sygnalista nie zawsze może pozostać anonimowy.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Agnieszka Furtak-Bilnik.

Polskie Radio 24/ip/pj/tj

___________________

Data emisji: 10.10.2016

Godzina emisji: 23:10

Polecane

Wróć do strony głównej