X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wiele założeń jest sensownych". Gierej o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 09:08
- Wiele założeń w Polskim Ładzie jest sensownych i wydaje się, że mogłoby to zadziałać z korzyścią i dla gospodarki, i dla równego rozłożenia ciężarów na grupy społeczne. Niestety prawica padła ofiarą własnego mechanizmu sprawowania władzy - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Gierej z mPolska24.pl. Gośćmi "Debaty poranka" byli także dr Bartosz Machalica z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego i Mateusz Kosiński z Tygodnika Solidarność.

Wprowadzenie wraz z nowym rokiem nowych rozwiązań podatkowych spowodowało zamieszanie. Wpłynęło to na odbiór najważniejszego programu rządu. Polski Ład dobrze ocenia 48,5 proc. badanych, a źle niemal 41 proc. - wynika z sondażu United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski. Jak wynika z badania, ponad połowa respondentów nie wie, jak zmienią się ich dochody w związku ze zmianami podatkowymi zawartymi w reformie. 

Wprowadzenie Polskiego Ładu

Mateusz Kosiński powiedział, że na efekty Polskiego Ładu przyjdzie jeszcze czas, jednak początek programu nie może być odebrany jako sukces. - Mateusz Morawiecki miał być ekspertem od gospodarki. Pewne efekty Polskiego Ładu jeszcze zapulsują jak np. budowa domów do 70 m2, odczują też w portfelach fundusz dla dzieci w żłobkach. Nie ma jednak tego pierwszego, ważnego efektu - powiedział.

- Nie wiem, czy moment tak poważnego kryzysu finansowego jest dobrym czasem do tak dużych rewolucyjnych zmian w systemie podatkowym. Raczej robi się to w okresie hossy - ocenił.

Mariusz Gierej zaznaczył, że powodem zamieszania związanego z Polskim Ładem jest brak konsultacji wprowadzanych rozwiązań. - Wiele założeń w Polskim Ładzie jest sensownych i wydaje się, że mogłoby to zadziałać z korzyścią i dla gospodarki i dla równego rozłożenia ciężarów na grupy społeczne. Niestety prawica padła ofiarą własnego mechanizmu sprawowania władzy. Chodzi o pewną rodzaju pychę - podkreślił.

- Wystarczyło pozwolić ludziom zgłosić zastrzeżenia i tego w przygotowaniach do Polskiego Ładu zabrakło. O ile plan był słuszny, to wykonanie już fatalne - dodał.

Dr Bartosz Machalica ocenił, że obecna sytuacja jest dużym wyzwaniem dla rządzących. - Tarcza antyinflacyjna ma obowiązywać mniej więcej pół roku i potem rząd będzie stał przed dylematem o jej przedłużeniu. Jest to mechanizm kosztowny, ale potencjalnie popularny społecznie - powiedział.

- Mam duże wątpliwości, że zwrot pieniędzy niesłusznie zabranych w styczniowych pensjach, wróci złe wrażenie. Część osób po prostu poczuła, że ich godność została urażona - ocenił.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
21:43 PR24 2022_01_14-08-36-40.mp3 Dr Bartosz Machalica, Mateusz Kosiński i Mariusz Gierej o Polskim Ładzie ("Debata poranka")

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadził: Adrian Klarenbach

Goście: dr Bartosz Machalica (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego), Mateusz Kosiński (Tygodnik Solidarność), Mariusz Gierej (mPolska24.pl)

Data emisji: 14.01.2022

Godzina: 08.36

dz

Czytaj także

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów: w tym roku inflacja może spaść o ok. 2 pkt proc.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 19:08
Jak wskazał na antenie Programu 3 Polskiego Radia główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki, według szacunków Narodowego Banku Polskiego w ujęciu średniorocznym inflacja w tym roku może zostać zmniejszona o nieco ponad 2 pkt proc. – To sporo – ocenił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zastąpi wspólne rozliczenie podatkowe rodzica z dzieckiem? Wiceminister o nowej uldze

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 14:03
Wiceszef resortu finansów Jan Sarnowski poinformował o zmianach preferencji dla osób samotnie wychowujących dzieci. Zapewnił również, że organizacje pożytku publicznego otrzymają w tym roku środki według starych zasad na podstawie rozliczenia podatku za 2021 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litewskie media: na obniżce VAT w Polsce będą mogli zaoszczędzić też Litwini

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 16:05
Litewskie media dużo uwagi poświęcają obniżce VAT w Polsce. Eksperci szacują, że mieszkańcy Litwy robiąc zakupy po 1 lutego w Polsce będą mogli zaoszczędzić nawet jedną trzecią tego co wydaliby na zakupy u siebie.
rozwiń zwiń