X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Donald Tusk stracił prawo jazdy. Maciej Kożuszek: to odbije się na jego wizerunku

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 10:30
- Większym problemem Donalda Tusk nie jest fakt, że ta informacja, dotycząca jego niepolitycznych działań, przedostała się do opinii publicznej i o tym się dyskutuje (…), ale to, że nie ma on w tej chwili pomysłu na aktywność polityczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). W debacie wzięli udział również dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego) oraz Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk stracił prawo jazdy po tym, jak o ponad 50 kilometrów przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Zdarzenie to odbiło się szerokim echem w mediach. 

Lider Platformy Obywatelskiej odniósł się do zdarzenia. "Jest przekroczenie przepisu drogowego, jest kara zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące plus 10 punktów i mandat. Adekwatna. Przyjąłem ją bez dyskusji" – napisał w sobotę na Twitterze Donald Tusk. 

Maciej Kożuszek zaznaczył, że sprawa odebrania jazdy Donaldowi Tuskowi może mieć konsekwencje dla jego wizerunku, tak jak dla każdego polityka, który znalazłby się w takiej sytuacji. - Daleki byłbym jednak od stwierdzenia, że to pokazuje moralny charakter Donalda Tuska. Oczywiście nie świadczy to o nim dobrze, ale takie sytuacje zdarzały się i będą się zdarzać politykom - komentował.

Zdaniem Jerzego Mosonia po zdarzeniu zabrakło oświadczenia Donalda Tuska, w którym przeprosiłby za to, że naraził swoim zachowaniem zdrowie i życie innych. - Ci, którzy Donalda Tuska nie lubili, pomyślą o tym, że mieli rację, ponieważ nie zwraca on uwagi na zdrowie i życie innych. Obawiam się jednak, że będzie także grupa ludzi, którym zaimponuje, że potrafi on docisnąć pedał gazu - zauważył publicysta, który dodał, że wchodzące niebawem w życie podniesienie kar za wykroczenia drogowe, w tym za przekroczenie prędkości, jest bardzo ważne dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drogach.

Dr Sebastian Gajewski ocenił z kolei, że sprawa odebrania prawa jazdy w żaden sposób nie zaciąży na wizerunku przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. - Cześć zwolenników KO będzie raczej do niego bardziej przekonana, w Polsce powszechnie łamane są bowiem przepisy prawa o ruchu drogowym - przypominał.

- "Któż przecież nie przekroczył prędkości, nie popełnił wykroczenia drogowego, nie zapłacił mandatu". Dla części elektoratu PO Donald Tusk jawi się może jako swój człowiek, taki sam jak my. (…) Stąd, sądzę, brak jest istotnej reakcji po stronie samego Donalda Tuska, przepraszania, oświadczeń czy dyskusji o tym, jak ważne jest przestrzeganie przepisów prawa drogowego - dodał.

Gość audycji zaznaczył także, że tego typu wykroczenia zdarzały się polityków wszystkich formacji. - To będzie obojętne dla wizerunku Donalda Tuska, nie będzie na nim ciążyć - stwierdził.

Posłuchaj
22:24 PR24_mp3 2021_11_22-08-35-43.mp3 Donald Tusk stracił prawo jazdy. Komentarz publicystów

W dalszej części audycji publicyści komentowali także wyniki najnowszego sondażu firmy Kantar dla "Gazety Wyborczej", zgodnie z którym PiS może liczyć na 30 proc. poparcia w wyborach parlamentarnych, KO na 24 proc., a Polska 2050 na 14 proc.

Na kolejnych miejscach plasują się Konfederacja z 9 proc. poparcia i Lewica z 8 proc. Według badania progu wyborczego nie przekroczyłyby Koalicja Polska-PSL, którą poparłoby 4 proc. badanych, oraz Kukiz'15 z poparciem 2 proc.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: dr Sebastian Gajewski, Maciej Kożuszek, Jerzy Mosoń

Data emisji: 22.11.2021

Godzina emisji: 8.35

PR24/ka

Czytaj także

"Przekroczył granice wszelkiej przyzwoitości". Publicyści o wykroczeniu Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 15:09
- Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym powyżej 50 km/h to jest poważne zagrożenie (...). Zatrzymanie Donalda Tuska bardzo pozytywnie świadczy o praworządności w Polsce, która obowiązuje wszystkich i policja nie stosuje żadnej taryfy ulgowej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 publicysta Wojciech Reszczyński. Gośćmi audycji byli także Sławomir Jastrzębowski (portal Salon24.pl) oraz Andrzej Rafał Potocki ("Sieci").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk stracił prawo jazdy. Dr Kawęcki: jego autorytet w PO upadnie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 20:09
- Donald Tusk mocno moralizował, pouczał wielu działaczy partyjnych. Tymczasem w praktyce postępuje inaczej. To może mieć swoje konsekwencje, nawet bardziej trwałe niż wynikające z kwestii politycznych - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki.  Donald Tusk pędził w terenie zabudowanym ponad 100 km/h. Został zatrzymany przez policję i stracił prawo jazdy na trzy miesiące.
rozwiń zwiń