X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Surowsze kary dla piratów drogowych. Patryk Słowik: jako społeczeństwo oczekujemy tego

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 10:25
- Wydaje mi się, że też jako społeczeństwo tego oczekujemy, tzn. to, co byłoby niepopularne pięć, dziesięć lat temu, dzisiaj dla większości osób nie będzie szokujące - mówił w Polskim Radiu 24 o zaostrzeniu kar dla piratów drogowych Patryk Słowik (Wp.pl). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Piotr Grzybowski ("Niedziela") i Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna").

"Musimy odstraszać potencjalnych morderców drogowych, winnych skutecznie karać, a ich ofiarom pomagać systemowo. Dlatego przystępujemy do prac legislacyjnych, które będą określały odpowiedzialność osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu - nie tylko karną, ale również zobowiązujące do płacenia alimentów osobom poszkodowanym. Chcemy zwiększyć dolegliwość kary" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki po tragicznym wypadku, do którego doszło w Stalowej Woli z winy pijanego kierowcy. 

fotoradar 1200.jpg
Szykują się duże zmiany w mandatach. Piraci drogowi słono zapłacą?

- Jestem za podniesieniem mandatów, m.in. dlatego, że przez bardzo wiele lat rzeczywistość wokół nas się zmieniała, wartość pieniądza się zmieniała, a maksymalna wysokość mandatu się nie zmieniała i wynosiła 500 złotych - przypomniał Patryk Słowik. 

» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Natomiast odnośnie do drugiej części - obowiązku wypłacania renty - jest pewien kłopot. Z tego względu, że jeżeli dzisiaj dojdzie do takiego wypadku, zobowiązany do wypłaty jest przede wszystkim ubezpieczyciel, ewentualnie ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny. Pytanie, jak dokładnie te przepisy będą ostatecznie wyglądały?

- Myślę, że przepisy są jakąś konsekwencją, jakąś obudową tego, czym jest główny cel tych zmian. A głównym celem jest poprawienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ochrona życia i zdrowia - podkreślił Piotr Grzybowski.

Posłuchaj
18:31 PR24_mp3 2021_07_14-08-35-48.mp3 Publicyści o zmianach w prawie drogowym ("Debata poranka") 

Zdaniem publicysty "Niedzieli" powinno to być troszkę inaczej opakowane. - Zmiany te projektowane są w dobrym kierunku, jednak powinny być opisane troszeczkę szerzej, tzn. jakie są koszty społeczne nie tylko w momencie, kiedy ktoś traci życie - to oczywiście jest najbardziej tragiczne zdarzenie, ale są olbrzymie koszty osób rannych, które są na różnych rehabilitacjach, rentach. Pozostają także koszty z uszkodzoną infrastrukturą - dodał.  

- W Polsce konieczne są zmiany w karaniu przestępców drogowych. Jeśli chodzi o statystyki śmierci na drogach w wypadkach, to zajmujemy niechlubną czołówkę w Unii Europejskiej pod tym względem. Nasze przepisy są mocno anachroniczne, kwoty mandatów nie zmieniały się od lat 90., podczas gdy w tym czasie wzrosła zamożność społeczeństwa - zaznaczył Jakub Majmurek. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Debata poranka"

Prowadziła: Eliza Olczyk

Goście: Patryk Słowik (Wp.pl), Piotr Grzybowski ("Niedziela"), Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna")

Data emisji: 14.07.2021

Godz. emisji: 08.35

kmp

Czytaj także

Wiceminister infrastruktury: zmiany systemowe pozytywnie wpłyną na zmniejszenie liczby wypadków drogowych

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 11:00
- Razem z innymi działaniami rządu PiS, edukacyjnymi i mającymi na celu ulepszenie przepisów prawa, to wszystko, te zmiany systemowe, pozytywnie wpłyną na zmniejszenie liczby wypadków drogowych w naszym kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, komentując rządową strategię zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szykują się duże zmiany w mandatach. Piraci drogowi słono zapłacą?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 11:47
Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury złoży projekt ustawy, który będzie zmieniał nie tylko sposób nakładania mandatów z fotoradarów, ale będzie też otwierał ścieżkę do tego, żeby za radykalne wykroczenia drogowe móc zmienić wysokość mandatów drogowych - poinformował wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
rozwiń zwiń